Warwick Üniversitesi Yapay Zeka ile Kozmik Patlamaları Araştırıyor

Sıradaki içerik:

Warwick Üniversitesi Yapay Zeka ile Kozmik Patlamaları Araştırıyor

e
sv

Orijinal Ürün Sorgulama Barkod

59 okunma — 05 Haziran 2024 15:00
Orijinal Ürün Sorgulama Barkod

Orijinal ürün sorgulama barkod ile yapılabilen oldukça basit ve etkili bir kontrol yöntemidir. Barkod sorgulama işlemi, barkod okuyucular sayesinde oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Barkod nedir diyecek olursak, birbirine paralel olan ve basılı bir dize çubuk olarak tarif edilebilecek bir kod sistemine barkod denilmektedir. Bilgisayarlara ya da benzer mantıkla çalışan depolama cihazlarına veri girişi yapılabilmesi için barkod kullanılmaktadır.

Alışveriş merkezleri, marketler, bakkallar, giyim mağazaları, elektronik ürün satan mağazalar, kozmetik mağazaları gibi aklınıza gelen ya da gelmeyen her tür iş yerinde barkodlar kullanılmaktadır. Barkodlar beyaz bir zemin üzerine siyah renkli olacak şekilde basılmaktadır. Miktarlarında ve genişliklerinde ise farklılık olduğu söylenebilmektedir. İşte aralarındaki bu farklılıklar sayesinde ürünler birbirlerinden ayırt edilerek fiyatlandırma ya da stok bilgisi görüntülenebilmektedir.

Barkod sorgulaması yapmak için, barkod numarasının okutulması gerekmektedir. Böylece ürünler hakkında istenilen bilgiye kısa süre içerisinde ulaşılması da mümkün olmaktadır. Özellikle bir ürünün nerede üretildiği, fiyatının ne olduğu ya da orijinal olup olmadığı ile ilgili olarak bilgi edinilmek istendiği zaman, barkod sorgulama işlemi büyük kolaylık sağlamaktadır.

Barkod Ürün Sorgulama

Barkod ürün sorgulama sayesinde ürünlerin hangi firmaya ve hangi ülkeye ait olduğuna dair bilgilere kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Aynı zamanda ürünün orijinal olup olmadığı kontrol edilebilmektedir. Özellikle yüksek fiyatlara satılmakta olan özel üretim markalar, barkod kontrolü ile sattıkları ürünlerin orijinalliğinin denetiminin yapılmasına bizzat ön ayak olmaktadır.

Barkod ürün sorgulama işlemi farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin bu seçeneklerden birinde firma adı ile oldukça kolay bir şekilde barkod sorgulamasının yapılması mümkün olabilmektedir. Firma bilgileri kullanarak barkod sorgulaması yapılabilmesi için firma adının ve ülkesinin yazılması gerekmektedir.

Bir diğer barkod ürün sorgulama şekli ise küresel lokasyon numarası kullanılarak yapılan sorgulamadır. Küresel lokasyon numarası barkod kullanılarak da barkod sorgulamasının yapılması mümkün olmaktadır. Lokasyon numarası ürünün üzerinde GLN olarak yer aldığı bilinmektedir.

Ürünlerin çalışma ortamı içerisinde yer değiştirmesi için GLN belirleyici bir rol oynamaktadır. Google Play Store ya da iOS Apple Store içinde yer alan barkod tarayıcı uygulaması ile aldığınız ürünlerin üzerinde yer alan barkodların sorgulamasını yapabilmeniz mümkündür.

Orijinal Ürün Sorgulama Barkod
Orijinal Ürün Sorgulama Barkod

Orijinal Ürün Sorgulama Uygulaması

Orijinal ürün sorgulama uygulaması Android cihaz kullananlar için akıllı cep telefonu ya da akıllı tabletleri üzerinden Google Play Store üzerinden, iOS işletim sistemine sahip akıllı cihaz kullananlar için ise Apple Store üzerinden rahatlıkla indirilebilmektedir.

Orijinal ürün sorgulama uygulaması ile orijinal olup olmadığını sorgulamak istediğiniz ürünün barkodunu çıkan ekrana okutmanız sureti ile ürün bilgilerine ulaşmak mümkündür. Bu bilgiler içerisinde ürünün adı, satıcı firma bilgileri, orijinal olup olmadığı, güncel fiyatı, stok olup olmadığı, stok var ise hangi mağazalarda bulunduğu gibi bilgilere tek bir tık ile ulaşılabilmektedir.

Yeni Kimlik için Gerekenler 2024 başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Barkod İle Ürünün Orijinal Olup Olmadığı Anlaşılır mı?

Barkod ile ürünün orijinal olup olmadığı anlaşılır mı sorusuna evet anlaşılır şeklinde cevap verilmesi mümkündür. Çünkü elinizde bulundurduğunuz ürünü barkod ürün sorgulama uygulaması kullanarak okuttuğunuzda gerçek olup olmadığını anlamak artık çok kolaydır. Özellikle internet üzerinden alınan uygun fiyatlı ürünlerin orijinalliğinden emin olmak bazen zor olabilmektedir. Bu gibi durumlar için barkod sorgulaması yapılması tavsiye edilmektedir.

Barkod numarası ile yapılan sorgulamalarda ilgili ürüne ait marka adı, ürünün durumu, ürün tipi, piyasaya sunulan ismi ve firma unvanı ile ilgili olarak istenilen tüm bilgilere ulaşılması mümkün olmaktadır. Barkod numarası ile ürünün orijinal olup olmadığı böylelikle kolayca anlaşılmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli