7 Days To Die Sistem Gereksinimleri

Sıradaki içerik:

7 Days To Die Sistem Gereksinimleri

e
sv

AMD Ryzen 9000 Serisi İşlemciler Temmuz Ayında Piyasaya Çıkıyor

29 Mayıs 2024 18:06
AMD Ryzen 9000 Serisi İşlemciler Temmuz Ayında Piyasaya Çıkıyor

Bilgisayar tutkunları için heyecan verici haberler gelmeye devam ediyor. Sızıntılara göre AMD’nin yeni nesil Zen 5 mimarisiyle üretilen Ryzen 9000 serisi işlemciler, Temmuz ayında satışa sunulacak. Bu gelişme, tüketiciler için güzel bir haberken, Intel cephesinde endişe yaratıyor.

Ryzen 9000 Serisi Computex’te Tanıtılacak

AMD Ryzen 9000 Serisi İşlemciler Temmuz Ayında Piyasaya Çıkıyor

Ryzen 9000 işlemcilerin teknik özellikleri hakkında bazı bilgiler de sızdırıldı. Mevcut Ryzen 7000 serisi masaüstü işlemcilere benzer şekilde, amiral gemisi modelin 16 çekirdekli, diğer modellerin ise 12, 8 ve 6 çekirdekli olması bekleniyor. AMD Ryzen 9000 serisinde Intel’in yolundan gitmeyerek, düşük güç tüketimli “küçük” çekirdeklere yer vermeyecek.

Gelen bilgilere göre AMD Ryzen 9000 işlemciler, önümüzdeki hafta gerçekleşecek Computex etkinliğinde tanıtılacak. Lansman sonrasında ise Temmuz ayı içerisinde satışa sunulması planlanıyor. Bu erken çıkış tarihi, Intel’i oldukça tedirgin ediyor.

Intel’in Korkulu Rüyası Gerçek Oluyor

Intel’in en büyük korkusu, AMD Ryzen 9000 serisinin erken piyasaya sürülmesi. Zira Intel’in rakip işlemcisi Arrow Lake’in 2024’ün ilerleyen aylarında çıkması bekleniyor. Bu durum, AMD’nin işlemci savaşında öne geçmesine olanak tanıyacak. Dahası, Arrow Lake piyasaya çıktığında, AMD Ryzen 9000 serisinin 3D V-Cache (X3D) versiyonlarını bile satışa sunmuş olabilir. Özellikle oyun performansı açısından AMD’nin Intel’den daha da uzaklaşması söz konusu.

Zorlu Bir Rekabet AMD Ryzen 9000’u Bekliyor

AMD Ryzen 9000 Serisi İşlemciler Temmuz Ayında Piyasaya Çıkıyor

Her ne kadar Arrow Lake işlemcilerin performansında ciddi bir artış beklense de, AMD Ryzen 9000 serisiyle yakalanacak ivmeyi yakalaması zor görünüyor. Intel’in yaşayacağı gecikme, rekabette geride kalmasına neden olabilir. Ancak AMD’nin de rehavete kapılmaması gerekiyor. Zira Intel, Arc Alchemist ekran kartlarıyla GPU pazarında da iddialı olmaya hazırlanıyor.

AMD Ryzen 9000 serisi işlemcilerin Temmuz ayında satışa sunulması, tüketiciler için oldukça heyecan verici bir gelişme. Fiyat/performans oranı yüksek bu işlemciler, bilgisayar toplama veya yükseltme planları yapanlar için kaçırılmayacak bir fırsat olacak. Intel cephesinde ise işler pek iç açıcı görünmüyor. Bakalım önümüzdeki dönemde işlemci pazarında dengeler nasıl şekillenecek?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli