Microsoft Recall Özelliğini Güvenlik Endişeleri Nedeniyle Varsayılan Olarak Kapatacak

Sıradaki içerik:

Microsoft Recall Özelliğini Güvenlik Endişeleri Nedeniyle Varsayılan Olarak Kapatacak

e
sv

136.000 Kişinin Tıkladığı ‘Banana’ Oyunu Nedir?

165 okunma — 08 Haziran 2024 11:20
136.000 Kişinin Tıkladığı 'Banana' Oyunu Nedir

Yeni bir oyun fenomeni doğuyor: Banana. Bu sıra dışı oyunda yapmanız gereken tek şey bir muza tıklamak. Evet, yanlış duymadınız, Banana oyununda sadece bir muza tıklıyorsunuz! Peki bu basit konsept nasıl oluyor da Steam’de 136 binden fazla eş zamanlı oyuncuya ulaşıyor?

Banana Oyunu Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Banana, Mayıs ortasında piyasaya sürüldü ancak son bir ayda bir meme haline gelerek yavaş yavaş büyüdü. Bugün itibariyle Steam’de aynı anda 136.202 oyuncuya ulaştı. Bu rakam Banana’yı Elden Ring, Team Fortress 2 ve Stardew Valley gibi dev oyunların önüne taşıdı. Peki ama nasıl?

136.000 Kişinin Tıkladığı 'Banana' Oyunu Nedir

Teoriler ve Banana’nın Arkasındaki Sır Perdesi

Bazı teorilere göre Banana’nın bu kadar oyuncuya ulaşmasının nedeni botlar. Ancak asıl sebep daha farklı olabilir. Görünüşe göre Banana oynayarak Steam parası kazanmak mümkün. Her üç saatte bir 3 sent değerinde bir skin kazanıyorsunuz. Bunları sattığınızda 1 sent size, 1 sent Valve‘ye, 1 sent de geliştiriciye gidiyor. Ancak bazı skinler çok daha yüksek fiyatlara satılabiliyor, 400 dolara satılan bir skin olduğu bile söyleniyor.

Banana Sayesinde Geliştiriciler Günde 10 Bin Euro Kazanıyor

Peki bu muz tıklama oyunu geliştiricilerine ne kadar kazandırıyor? Hesaplamalara göre her oyuncu günde maksimum 8 skin kazanıp bunları satarsa 0,24 euro elde ediyor. Steam ve geliştirici komisyonları düşüldüğünde oyuncuya net 0,08 euro kalıyor. Ancak 42 bin oyuncuyu hesaba kattığımızda geliştirici günde 3360 euro kazanıyor. Mevcut oyuncu sayısıyla bu rakam günlük 10 bin euroya ulaşıyor!

136.000 Kişinin Tıkladığı 'Banana' Oyunu Nedir

Banana, Hayatları Değiştiren Bir Terapi Aracı mı?

Banana oyununun Steam’deki yorumları da oldukça ilginç. Oyuncular adeta Banana’yla dalga geçercesine felsefi ve duygusal yorumlar yazıyor. Bir oyuncu “Banana hayatımın zor bir döneminde bana bir sığınak oldu. Sanal bir muza her tıklayışım gerçekliğin kaosundan bir an olsun uzaklaşmamı sağladı. En kötü anlarımda bile Banana’nın mizahı ruhumu yükseltti. Banana bir bakıma beni kurtardı ve hayatın fırtınalarında bile bir muz tıklamasıyla keşfedilecek neşe anları olduğunu hatırlattı.” diyerek duygularını paylaşmış.

Banana’nın Geleceği Ne Olacak?

Banana’nın bu denli popüler olması, özellikle botlar tarafından para kazanmak için kullanılması, oyunun Steam tarafından yasaklanmasına yol açabilir. Geliştiricinin bu sistemi suistimal ederek haksız kazanç elde ettiği düşünülebilir. Banana’nın geleceğini hep birlikte göreceğiz ancak bu sıra dışı muz tıklama oyunu bize internetin ne kadar absürd ve eğlenceli olabileceğini bir kez daha hatırlattı. Merak eden kullanıcılarımız buraya tıklayarak oyuna erişebilirler.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli