Miui 14 Ne Zaman Gelecek? Xiomi

Sıradaki içerik:

Miui 14 Ne Zaman Gelecek? Xiomi

e
sv

Yapay Zeka Kedilerin Acı Çekip Çekmediğini Söyleyebiliyor

95 okunma — 16 Haziran 2024 16:18
Yapay Zeka Kedilerin Acı Çekip Çekmediğini Söyleyebiliyor

Japonya’da veterinerler ve geliştiriciler tarafından oluşturulan bir uygulama, kedilerin yüzlerini tarayarak acı çekip çekmediklerini tespit edebiliyor. Yapay zeka destekli bu uygulama, kedi sahiplerinin hayatını kolaylaştırmayı ve kedilerin sağlığını daha iyi takip etmeyi amaçlıyor.

Binlerce Kedi Fotoğrafıyla Eğitildi

CatsMe! adlı yapay zeka uygulaması, 6.000’den fazla kedi fotoğrafı kullanılarak eğitildi. Geliştirme sürecinde Nihon Üniversitesi’nden araştırmacılar da yer aldı. Yapay zeka, kedilerin yüz ifadelerini analiz ederek acı seviyelerini %95’in üzerinde bir doğrulukla tahmin edebiliyor.

Yapay Zeka Kedilerin Acı Çekip Çekmediğini Söyleyebiliyor

Yaşlı Kediler için Hayati Önem Taşıyor

Nihon Üniversitesi Hayvan Tıp Merkezi’nin başkanı Profesör Edamura, yaşlı kedilerin %70’inden fazlasında artrit veya ağrı olduğunu, ancak bunların sadece %2’sinin veterinere gittiğini belirtti. Yapay zeka uygulaması, kedi sahiplerinin durumun normal olup olmadığını anlamalarına yardımcı oluyor ve gerektiğinde veterinere gitme konusunda bilinçli kararlar almalarını sağlıyor.

Japonya’da 230.000’den Fazla Kullanıcıya Ulaştı

Geçen yıl Japonya’da piyasaya sürülen CatsMe! uygulaması, şimdiden 230.000’den fazla kişi tarafından kullanılıyor. Tokyo’da yaşayan Mayumi Kitakata da 14 yaşındaki kedisi Chi için uygulamayı her gün kullanıyor. Yapay zeka sayesinde kedisinin sağlığını yakından takip edebilen Kitakata, veteriner ziyaretlerini azaltırken Chi’nin ihtiyaçlarını da gözden kaçırmıyor.

Yapay Zeka Kedilerin Acı Çekip Çekmediğini Söyleyebiliyor

Japonya’da Evcil Hayvan Sayısı Çocuk Sayısını Geçti

Japonya Evcil Hayvan Mamaları Derneği’nin tahminlerine göre, geçen yıl ülkede neredeyse 16 milyon evcil kedi ve köpek vardı. Bu sayı, 15 yaşın altındaki çocuk sayısından daha fazla. Yapay zeka destekli uygulamalar, bu kadar çok evcil hayvanın sağlığını takip etmekte büyük kolaylık sağlıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli