Luma AI Tarafından Geliştirilen Dream Machine Kullanıma Sunuldu

Sıradaki içerik:

Luma AI Tarafından Geliştirilen Dream Machine Kullanıma Sunuldu

e
sv

Microsoft Recall AI Özelliğinin Lansmanını Güvenlik Endişeleriyle Erteliyor

14 Haziran 2024 14:52
Microsoft Recall AI Özelliğinin Lansmanını Güvenlik Endişeleriyle Erteliyor

Teknoloji devi Microsoft, yeni Copilot Plus PC’leriyle birlikte sunmayı planladığı tartışmalı Recall AI özelliğinin lansmanını erteleme kararı aldı. Recall AI, kullanıcıların bilgisayarlarında yaptıkları her şeyi ekran görüntüsü alarak kaydeden ve daha sonra bu verileri arama ve geri getirme imkanı sunan güçlü bir araç olarak tanıtılmıştı.

Recall AI, Windows Insider Programı ile Test Edilecek

Microsoft, Recall AI’nın güvenlik ve kalite standartlarını sağlamak amacıyla özelliği Windows Insider programı aracılığıyla test etmeye karar verdi. Şirket, güncellenmiş bir blog yazısında, “Recall’ın yayınlanma modelini, Windows Insider topluluğunun uzmanlığından yararlanarak deneyimin yüksek kalite ve güvenlik standartlarımızı karşılamasını sağlamak için ayarlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Microsoft Recall AI Özelliğinin Lansmanını Güvenlik Endişeleriyle Erteliyor

Copilot Plus PC Sahipleri Recall AI’ya Hemen Erişemeyecek

Bu karar, Recall AI’nın sadece Windows Insider’lara değil, yeni Copilot Plus PC satın alan kullanıcılara da başlangıçta sunulmayacağı anlamına geliyor. Microsoft mühendislerinin, Recall AI’nın güvenlik iyileştirmelerini 18 Haziran’daki lansman tarihine yetiştirmek için yoğun çaba sarf ettiği biliniyordu. Şirket, Recall AI’nın güvenlik güncellemelerini test etmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu kabul ediyor.

Gizlilik Savunucuları ve Güvenlik Uzmanlarından Uyarılar

Microsoft, geçtiğimiz ay Copilot Plus PC’lerle birlikte Recall AI özelliğini tanıttığından beri, gizlilik savunucuları ve güvenlik uzmanları, özelliğin değişiklikler yapılmadan siber güvenlik için bir “felaket” olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyordu. Microsoft, geçen hafta Recall AI için üç önemli güncelleme yapacağını duyurmuştu. Bunlar arasında özelliği varsayılan olarak açık yerine isteğe bağlı hale getirmek, veritabanını şifrelemek ve Windows Hello ile kimlik doğrulamayı sağlamak yer alıyordu.

Microsoft Recall AI Özelliğinin Lansmanını Güvenlik Endişeleriyle Erteliyor

Güvenlik, Microsoft İçin Her Şeyden Önemli

Microsoft’un Recall AI’yı erteleme kararı, şirketin başkan yardımcısı Brad Smith’in Temsilciler Meclisi Güvenlik Komitesi’nde yaptığı açıklamaların hemen ardından geldi. Smith, Microsoft’un Güvenli Gelecek Girişimi (SFI) kapsamında güvenliği her şeyin üstünde tuttuğunu belirtti. Smith ayrıca, Microsoft‘un güvenliği tüm çalışanlar için yıllık değerlendirme sürecinin zorunlu bir parçası haline getireceğini açıkladı.

Recall AI’nın Gizli Geliştirilme Süreci

Recall AI’nın, Microsoft‘un büyük SFI yeniden yapılanmasından önce gizli bir şekilde geliştirildiği biliniyor. Özellik, Windows Insider’lar ile bile herkese açık olarak test edilmemişti. Microsoft, daha sonra Recall AI ile ilgili bazı güvenlik sorunlarını tespit etti ve son aylarda deneyimde değişiklikler geliştirmeye ve test etmeye başladı. Şirketin, güvenliği yapay zeka ve diğer her şeyin üstünde tutma sözünü yerine getirmek için bu değişikliklerin işe yaradığından emin olmak için daha fazla zamana ihtiyacı var.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli