Demans Hastalığına 12 Yıldan Önce Farketmenize Görme Bozukluklarınız Çare Oluyor.

Sıradaki içerik:

Demans Hastalığına 12 Yıldan Önce Farketmenize Görme Bozukluklarınız Çare Oluyor.

e
sv

Demans Hastalığına 12 Yıldan Önce Farketmenize Görme Bozukluklarınız Çare Oluyor.

317 okunma — 13 Nisan 2024 23:42
Gözlerin ve görme yeteneğinin, demans gibi hastalıkların erken teşhisinde önemli bir rol oynayabileceği belirtilen bir araştırma, bilim dünyasında büyük ilgi uyandırıyor. Norfolk, İngiltere'de gerçekleştirilen uzun vadeli bir çalışma, görsel yeteneklerdeki değişimleri izleyerek demansın 12 yıl öncesinden teşhis edilebileceğini gösteriyor.

Gözlerin ve görme yeteneğinin, demans gibi hastalıkların erken teşhisinde önemli bir rol oynayabileceği belirtilen bir araştırma, bilim dünyasında büyük ilgi uyandırıyor. Norfolk, İngiltere’de gerçekleştirilen uzun vadeli bir çalışma, görsel yeteneklerdeki değişimleri izleyerek demansın 12 yıl öncesinden teşhis edilebileceğini gösteriyor.

8,623 sağlıklı katılımcıyla başlayan araştırma, yıllar içinde demans gelişen 537 katılımcının incelenmesiyle sonuçlandı. Katılımcıların düzenli olarak görme becerilerinin test edilmesi, ilginç bulgular ortaya koydu.

Araştırma kapsamında, katılımcılardan ekranda hareket eden noktaları izleyerek üçgenler oluştuktan sonra bir düğmeye basmaları istendi. Görsel hassasiyet testinde, reaksiyon zamanı daha yavaş olan katılımcıların demans riskinin arttığı tespit edildi.

Bilim insanlarına göre, bu durumun sebebi, Alzheimer ile ilişkilendirilen toksik amiloid plakaların öncelikle beyinde görme yeteneğinden sorumlu kısımlarda birikmesi olabilir. Bu durum, hastalığın ilerlemesiyle birlikte beyindeki bellek ile ilişkili bölgeleri etkileyebilir. Bu nedenle, görüş hassasiyeti testleri, demansın erken teşhisi için önemli bir araç olabilir.

Alzheimer veya demans gibi hastalıkların, görüş becerilerindeki sorunlara neden olduğu daha önce de belirlenmişti. Bu hastalara sahip kişiler, cisimlerin kenarlarını net olarak seçememe ve kontrast algısını kaybetme eğilimindedirler. Ayrıca, zamanla, bu hastaların “dikkat dağıtan uyaranlara” verdikleri tepkiler de değişebilir.

Bu önemli araştırma, PubMed gibi saygın bir platformda yayımlanmıştır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli