Netflix Türkiye Abonelik Ücretlerine Zam

Sıradaki içerik:

Netflix Türkiye Abonelik Ücretlerine Zam

e
sv

2000 Yıllık Analog Bilgisayarda Şaşırtan Keşif

108 okunma — 09 Temmuz 2024 12:31
2000 Yıllık Analog Bilgisayarda Şaşırtan Keşif

Bilim dünyası, dünyanın en eski analog bilgisayarı olarak bilinen Antikythera Düzeneği üzerinde yapılan son araştırmalarla çalkalanıyor. Glasgow Üniversitesi‘nden araştırmacıların öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmalar, bu 2000 yıllık analog bilgisayarın çok daha sofistike özelliklere sahip olduğunu ortaya koydu.

Antik Yunanlılar Analog Bilgisayarı Nasıl Yaptı?

Antikythera Düzeneği, Yunanistan’ın Antikythera adası açıklarında bir batıkta keşfedilmişti. Yaklaşık bir ayakkabı kutusu büyüklüğündeki tahta kutunun içinde, iç içe geçmiş çarklardan oluşan karmaşık bir sistem gizliydi. Araştırmacılar, antik Yunanlıların böylesine hassas ve kusursuz bir analog bilgisayar mekanizması yapmak için inanılmaz bir beceri ve dikkat göstermiş olmaları gerektiğini vurguluyor.

2000 Yıllık Analog Bilgisayarda Şaşırtan Keşif

Ay Takvimini Hesaplayan Analog Bilgisayar

Yapılan son araştırmalar, bu analog bilgisayarın daha önce sanıldığı gibi güneş takvimini değil, ay takvimini takip ettiğini ortaya çıkardı. Cihazın üzerindeki yazıtlar ve işaretler, Antik Mısır ay isimleriyle etiketlenmiş durumda. Bu da Antikythera Düzeneği’nin aslında ay hareketlerini hesaplamak ve takvim oluşturmak için kullanıldığını gösteriyor.

Analog Bilgisayar Gök Cisimlerinin Hareketlerini Gösteriyordu

X-ray görüntüleme teknikleri sayesinde, bu antik analog bilgisayarın güneş, ay ve o dönemde bilinen beş gezegenin hareketlerini de gösterdiği anlaşıldı. Yunanlıların evren anlayışını yansıtan bu analog bilgisayar, dönemin astronomik bilgisinin ne kadar ileri düzeyde olduğunun kanıtı niteliğinde.

2000 Yıllık Analog Bilgisayarda Şaşırtan Keşif

Antikythera Düzeneği’ni Yakından Görmek Mümkün

Eğer siz de bu 2000 yıllık analog bilgisayarı yakından görmek isterseniz, Atina’daki Ulusal Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Orijinal Antikythera Düzeneği burada sergileniyor. Ayrıca ABD’deki Amerikan Bilgisayar Müzesi’nde de cihazın çalışan bir kopyası bulunuyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli