Razer Kishi Ultra İncelemesi:

Sıradaki içerik:

Razer Kishi Ultra İncelemesi:

e
sv

GPT-4 Turbo nedir?

186 okunma — 18 Mayıs 2024 21:56

GPT-4 Turbo nedir? Yeni özellikler, çıkış tarihi ve fiyatlandırma açıklandı

GPT-4 Turbo, dünyanın en iyi chatbot’una daha hızlı ve daha kaliteli yanıtlar getiriyor.

gpt 4 turbo slayt sunumu

ChatGPT yaratıcısı OpenAI en son GPT-4 dil modelini yayınladığından beri , yapay zeka dünyası nefesini tutarak bir halefinin haberini bekliyor. GPT-5’in aktif olarak geliştirilme aşamasında olduğunu bilsek de, büyük olasılıkla 2025’e kadar gelmeyecek. Bu, birçok kişinin, şirketin yepyeni bir model geliştirmeden önce verimlilik ve hız açısından mevcut modellerini kademeli olarak iyileştireceği yönünde spekülasyonlara yol açtı. Bu, OpenAI’nin en son dil modelinin önemli bir gelişmiş versiyonu olan GPT-4 Turbo’yu piyasaya sürdüğü 2023’ün sonlarında gerçekleşti.

GPT-4 Turbo artık OpenAI’nin en son modelidir ve genişletilmiş bağlam penceresinden güncel olaylara ilişkin gelişmiş bilgilere kadar birçok yeni özellik sunmaktadır. Ancak yakın zamanda tüm ChatGPT kullanıcılarına gelmeyecek. Bu yazıda GPT-4 Turbo’nun neler getirdiğini ve neden bu kadar önemli olduğunu açıklayalım.

GPT-4 Turbo: Bir bakışta özellikler ve fiyatlandırma

Aceleniz mi var? İşte GPT-4 Turbo’nun yeni özelliklerinin kısa bir özeti:

  • Adından da anlaşılacağı gibi GPT-4 Turbo’dan önceki modele kıyasla daha hızlı yanıtlar bekleyebilirsiniz.
  • GPT-4 Turbo, 128K token uzunluğuna kadar daha uzun girişleri destekler.
  • Önceki modellerin Eylül 2021’den sonra meydana gelen olaylardan haberi olmasa da GPT-4 Turbo, çok daha yeni bir veri kümesi üzerinde eğitildi.
  • En son model, geliştiricilerin kendi uygulamalarına entegre etmesi açısından önemli ölçüde daha ucuz.
  • OpenAI ayrıca geliştiricilerin yeni modelin görüntü, metinden konuşmaya ve yapay zeka görüntü oluşturma özelliklerini kod aracılığıyla kullanmasına da olanak tanıyacak.
  • GPT-4 Turbo’nun yeni özellikleri tüm ChatGPT Plus kullanıcılarına sunuluyor , bu da aylık abonelik gerektireceği anlamına geliyor.
  • ChatGPT’de artık özel görevler için özelleştirilmiş talimatlarla kendi GPT’lerinizi oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde mevcut olanları GPT mağazasından da indirebilirsiniz.

GPT-4 Turbo’nun içerdiği özellikler ve önceki OpenAI modelleriyle karşılaştırması hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

GPT-4 Turbo nedir?

gpt 4 stok fotoğrafı

OpenAI’ye göre GPT-4 Turbo, şirketin “yeni nesil modeli”. Öncelikle, artık daha fazla bilgi tutabiliyor ve Nisan 2023’e kadar meydana gelen olaylar hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Bu, Eylül 2021’de oldukça kısıtlayıcı bir bilgi kesintisine sahip olan önceki GPT nesillerine göre büyük bir sıçrama. OpenAI, bu sınırlamanın üstesinden gelmenin bir yolunu sundu. ChatGPT’nin internette gezinmesine izin vererek , ancak geliştiriciler GPT-4’ü harici eklentilere veya kaynaklara güvenmeden kullanmak istediklerinde bu işe yaramadı.

Bilgi erişimi, GPT-4 Turbo’nun önceki modellerden çok daha ileride olduğu bir başka alandır. OpenAI’nin söylediğine göre kabaca 300 sayfalık metne eşdeğer olan 128 bin tokenlik bir bağlam penceresi var. Uzun bir belgeyi analiz etmek veya birçok bilgiyi hatırlamak için dil modeline ihtiyacınız varsa bu kullanışlı olabilir. Bağlam açısından, önceki model yalnızca 8K tokenların (veya bazı sınırlı durumlarda 32K) bağlam pencerelerini destekliyordu.

GPT-4 Turbo aynı anda daha yetenekli ve daha ucuzdur.

GPT-4 Turbo ayrıca geliştiricilere büyük bir maliyet düşüşü sunuyor. Yeni model, önceki modele göre iki ila üç kat daha ucuz fiyatlar sunuyor. Bununla birlikte GPT-4 Turbo’nun maliyeti hâlâ ChatGPT ile birlikte piyasaya sürülen GPT-3.5 Turbo modelinden çok daha yüksek.

Ne yazık ki, GPT-4 Turbo’ya erişebilmek için ChatGPT Plus aboneliği için her ay 20$ ödemeniz gerekecek. Ücretsiz kullanıcılar, muhtemelen yüksek işletme maliyetleri nedeniyle artık eski olan GPT-4 modelinin keyfini çıkaramayacak. Ancak olumlu tarafı, Microsoft Copilot’un GPT-4 Turbo’ya geçmesi. OpenAI’nin en yeni dil modelini ve ek bir avantaj olarak internette arama yapma olanağını kullandığı için neredeyse yalnızca Microsoft’un ChatGPT üzerinden ücretsiz sohbet robotunu kullandım.

Görüş Özellikli GPT-4 Turbo

OpenAI, 2023’ün başlarında GPT-4’ü ilk kez tanıttığında, modelin çok modlu yetenekleri konusunda büyük bir gelişme gösterdi. Kısacası GPT-4, metnin ötesinde ses, resim ve hatta video gibi farklı türde girişleri işlemek için tasarlandı. Bu özellik modelin piyasaya sürülmesiyle birlikte kullanıma sunulmasa da OpenAI, Eylül 2023’te görüntü girişlerine izin vermeye başladı.

GPT-4 Turbo with Vision, dil modelinin görüntü ve metin olmayan girdileri anlamasını sağlar.

Vision özellikli GPT-4, bir görsel yüklemenize ve dil modelinin bunu kelimelerle tanımlamasına veya açıklamasına olanak tanır. İster karmaşık bir matematik problemi, ister tanımlanması gereken garip bir yiyecek olsun, model muhtemelen bir cevap verecek kadar yeterince analiz yapabilir. Yurt dışındayken restoran menülerini çevirmek için ChatGPT’deki özelliği kişisel olarak kullandım ve bunun Google Lens veya Çeviri’den çok daha iyi çalıştığını gördüm.

GPT-4 Turbo ile geliştiriciler artık modelin görüş özelliklerine bir API aracılığıyla erişebiliyor. Fiyatlandırma 1080×1080 görüntü başına 0,00765 ABD Doları olarak sabitlenmiştir. Bu uygun fiyat iyi bir haber çünkü ileride daha fazla uygulamanın bu özelliği ekleyebileceği anlamına geliyor.

GPT-4 Turbo ile GPT-4 ve önceki OpenAI modelleri karşılaştırması: Yenilikler neler?

ChatGPT stok fotoğrafı 73

GPT-4 Turbo, GPT-4 ile karşılaştırıldığında yinelenen bir yükseltmedir ancak yine de bir takım ilgi çekici özelliklere sahiptir. Neyse ki mevcut GPT-4 kullanıcılarının, otomatik bir yükseltme olduğu için hiçbir şey yapmasına gerek yok. Ancak hâlâ GPT-3.5’i veya ChatGPT’nin ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız, en son GPT-4 Turbo sürümü oldukça büyük bir sıçramadır. Üç modelin karşılaştırması şu şekilde:

GPT-4 Turbo nasıl kullanılır?

ChatGPT Plus uygulaması stok fotoğrafı 46

OpenAI, GPT-4 Turbo’ya tüm ChatGPT Plus kullanıcılarına erişim açtı; bu, yeni modeli hemen deneyebileceğiniz anlamına geliyor; bekleme listesine kaydolmanıza gerek yok. Ancak ChatGPT kullanıcıları için bağlam penceresinin henüz genişleyip genişlemediği belli değil. Ancak birçoğu yeni güncellemeyle daha hızlı yanıtlar bildirdi.

ChatGPT Plus aracılığıyla GPT-4 Turbo’nun hâlâ giriş veya karakter sınırlamalarına sahip olacağını belirtmekte fayda var . En son modele herhangi bir kısıtlama olmaksızın erişmek için OpenAI Playground sayfasına gidip hesabınıza giriş yapmanız yeterlidir. Ardından “Oyun Alanı” kelimesinin yanındaki açılır menüyü bulun ve modu Sohbet olarak değiştirin. Son olarak modeli GPT-4 Turbo (önizleme) olarak değiştirin. GPT-3.5’ten daha yeni modeller görmüyorsanız faturalandırma hesabınıza bir ödeme yöntemi eklemeniz gerekecektir.

Ancak çoğu kullanıcı her yanıt için ödeme yapmak istemeyecektir, bu nedenle bunun yerine ChatGPT Plus aracılığıyla GPT-4 Turbo’yu kullanmanızı öneririm. Plus kullanıcıları 128.000’lik devasa bağlam penceresinden yararlanamayacak olsa da yükseltme, daha yeni bilgi kesintisi, görüntü oluşturma, özel GPT’ler ve GPT-4 Vision gibi diğer özellikleri sunmaya devam ediyor.

Sıkça Sorulan Sorular

GPT-4 Turbo ücretsiz mi?

Hayır, GPT-4 Turbo, ChatGPT Plus aboneliği gerektirir. Geliştiricilerin 1000 token (yaklaşık 1000 kelime) başına 0,03$ ödemesi gerekiyor.

GPT-4 Turbo görüntü oluşturabilir mi?

Evet, GPT-4 Turbo, OpenAI’nin DALL-E 3 görüntü oluşturucusu aracılığıyla görüntüler oluşturabilir.

GPT-4 Turbo’nun internet erişimi var mı?

Hayır, GPT-4 Turbo, metni basitçe analiz edip üreten büyük bir dil modelidir. Ancak modeli internete bağlamak için ChatGPT’nin tarama eklentisini veya Bing Chat’i kullanabilirsiniz.

GPT-4 Turbo PDF’leri okuyabilir mi?

GPT-4 Turbo, ChatGPT’nin Kod Yorumlayıcısı veya Eklenti özellikleri aracılığıyla PDF’leri okuyabilir. Bu ücretli bir abonelik gerektirecektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli