Apple Watch Series 10 Büyük Ekran ve Hızlı Çip ile Geliyor

Sıradaki içerik:

Apple Watch Series 10 Büyük Ekran ve Hızlı Çip ile Geliyor

e
sv

Google, iPhone Kullanıcılarını Takip Etmeye Hazırlanıyor

08 Temmuz 2024 09:28
Google, iPhone Kullanıcılarını Takip Etmeye Hazırlanıyor

Son gelişmelere göre Google, önümüzdeki 5 yıl içinde 300 milyondan fazla iPhone kullanıcısını takip etmeyi hedefliyor. Peki Google neden böyle bir hamle yapmak istiyor ve bu iPhone sahiplerini nasıl etkileyecek? İşte detaylar…

Google’ın Hedefi iPhone’da Pazar Payını Artırmak

Google, halihazırda iPhone aramalarının yaklaşık %30’unu elinde tutuyor. Ancak şirket bu oranı %50’ye çıkarmayı amaçlıyor. Basit bir hesapla, bu da demek oluyor ki Google, 1,4 milyar iPhone’un yaklaşık 700 milyonunda kendi uygulamalarının, özellikle de Chrome’un, Safari yerine arama için kullanılmasını istiyor. Yani Google hedefine ulaşmak için neredeyse 300 milyon daha iPhone kullanıcısının Safari yerine Chrome’u tercih etmesine ihtiyaç duyuyor.

Google, iPhone Kullanıcılarını Takip Etmeye Hazırlanıyor

Peki Safari Gerçekten Chrome’dan Daha Mı İyi?

Kısaca evet. Google’ın iş modeli, kullanıcı verilerini takip etmek, birleştirmek ve bu verileri reklam şekillendirmek ve satmak için kullanmak üzerine kurulu. Her ne kadar Apple da Google ile olan gelir paylaşımından faydalanıyor olsa da, Safari kullanıcı gizliliğini, özellikle de kullanıcı parmak izi ve üçüncü taraf takibi konusunda Chrome‘a göre daha iyi koruyor.

Google Hamlelerini iOS’a Göre Şekillendiriyor

Google, arama motorundan büyük gelirler elde ediyor ve iPhone kullanıcıları genellikle daha fazla kazanıp daha fazla harcama yaptıkları için, iPhone’daki arama yeri son derece kârlı. Ancak arama, yapay zeka alanındaki gelişmelerle değişiyor. Eğer Google, Apple Safari anlaşmasını kaybederse ya da sonlandırırsa, o zaman hızlı bir şekilde yaklaşımını değiştirmesi gerekecek. Şirket, şu anda iPhone aramasından elde ettiği gelirin %70’ini ikame etmek zorunda kalacak. Bu da Apple ve Google arasındaki çekişmede büyük bir kayıp anlamına geliyor.

Google, iPhone Kullanıcılarını Takip Etmeye Hazırlanıyor

Google ve Apple Arasında Tarayıcı Savaşları Başlıyor

Apple, halihazırda iPhone kullanıcılarının %30’unun Chrome’u Safari’ye tercih etmesini istemiyor, bu oranın iPhone kullanıcılarının yarısına çıkmasını ise hiç istemiyor. Bu yüzden Apple’ın Safari‘nin gizlilik özelliklerine vurgu yapan reklamları, Google Arama’yı içermesindeki ironiyi göz ardı etsek bile, tam anlamıyla mantıklı.

Sırada Ne Var?

Şu anda çoğu Apple kullanıcısı iyi bir denge yakalamış durumda. Google’ın piyasa lideri arama motoru, Apple’ın Chrome’dan daha iyi olan Safari kabuğu içinde çalışıyor. Ancak bu, en azından varsayılan kurulum olarak, değişmek üzere olabilir. Sektörün iki devi arasında bir tarayıcı savaşı başladı ve sizin iPhone’unuz da onların savaş alanı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli