PlayStation 5 Pro GPU ayrıntıları

Sıradaki içerik:

PlayStation 5 Pro GPU ayrıntıları

e
sv

Vietnamlı Oyunseverler Steam’e Erişemiyor

74 okunma — 10 Mayıs 2024 17:15
Vietnam Steam Erişim Sorunu

Son birkaç gündür Vietnam’da internet sağlayıcıları tarafından Steam’e erişim engellendi. Ne Valve ne de Vietnam hükümeti konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Peki Steam neden yasaklandı ve tekrar erişime açılacak mı?

Steam Yasağının Nedenleri Araştırılıyor

Vietnamlı Oyunseverler Steam'e Erişemiyor

Bazı iddialar, Steam’in yerel yayıncıların aksine hükümetin onayını almadan Vietnam’da oyun yayınlayabilmesinin haksız rekabete yol açtığı yönünde. Bir yerel yayıncı temsilcisi, bunun “yerel oyun yayıncıları için adaletsizlik” olduğunu ve hükümetin “bu sınır ötesi platforma yönetim önlemleri alması gerektiğini, aksi takdirde yerli oyun yayıncılarının öleceğini” ifade etti.

Steam’in kural ihlali yaparak ülkenin yerel oyun geliştirme sahnesine zarar verdiği öne sürülüyor. Ancak yerel yayıncıların Steam yasağındaki rolünün boyutu henüz net değil. Vietnam’da Steam için bir irtibat noktası bulunmaması da iletişimi zorlaştırıyor. Yetkililer şu an farklı çözüm yolları arıyor.

Oyunseverler Mağdur, Sektör Endişeli

Vietnamlı Oyunseverler Steam'e Erişemiyor

Steam’in erişime kapatılması, platformu aktif olarak kullanan on binlerce Vietnamlı oyunseveri mağdur etti. Birçok oyuncu, oyunlarına ve arkadaş listelerine erişemiyor, topluluk özellikleri kullanamıyor. Kimileri VPN ile çözüm bulmaya çalışsa da bunun uzun vadeli bir çözüm olmadığı aşikâr.

Öte yandan, yerel oyun geliştiricileri ve yayıncıları da Steam’in yokluğundan endişe duyuyor. Zira Steam, Vietnamlı stüdyolar için önemli bir gelir ve tanıtım kanalı. Yasağın devam etmesi, sektörü derinden etkileyebilir.

Bölgesel Farklılıklar Oyun Dünyasını Zorluyor

Her ülkenin oyun içeriklerine yönelik kendine özgü kısıtlamaları var. Vietnam da şiddet ve cinsellik içeren unsurlara yönelik sınırlamalar getiren ülkelerden biri. Ancak Steam vakasında, bir yayıncının devlet kurallarını ihlal ettiği ve ülkenin yerel oyun geliştirme sahnesine zarar verdiği iddiasıyla olaylar daha ileri bir boyuta taşındı.

Vietnamlı Oyunseverler Steam'e Erişemiyor

Steam Geri Dönecek mi?

Gelinen noktada, Steam yasağının ne zaman ve nasıl kalkacağına dair belirsizlik sürüyor. Valve‘ın konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmaması, oyunseverlerin kafasını karıştırıyor. Yerel ve uluslararası oyun camiası, yasağın en kısa sürede çözüme kavuşmasını umuyor. Zira Steam’in yokluğu, tüm ekosistemi derinden sarsacak boyutta.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli