Pes 2013 Sistem Gereksinimleri

Sıradaki içerik:

Pes 2013 Sistem Gereksinimleri

e
sv

TSMC Hisseleri Neden Düştü?

72 okunma — 21 Nisan 2024 10:59

TSMC hisseleri, iyi bir mali rapora rağmen %6,7 düştü; yatırımcılar, sektör büyüme oranlarına ilişkin tahminlerden korktu

TSMC’nin ilk çeyrek geliri ve net karı piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti, ancak şirketin Tayvan’daki hisseleri, önceki gün yönetimin bu yıl yarı iletken endüstrisini bekleyen zorluklar hakkında konuşma konusunda dikkatsiz davranması nedeniyle Cuma günkü açılışta %6,7 düştü. genel olarak.

tsmc

TSMC’nin yakın geleceğe yönelik beklentilerinin çok iyi olduğunu düşündüğünü de hatırlatalım. Özellikle ikinci çeyreğin sonunda gelirin %30 büyüme şansı var ve tüm yılın sonunda üç ay önce planlandığı gibi hala %21 ila %26 oranında artacak. Ancak şirketin CEO’su CC Wei, tüm yarı iletken endüstrisinin gelişim hızına ilişkin daha kötümser tahminlere uymaya başladı.

Diğer piyasa katılımcıları için bu yılın her bir sonraki çeyreğinin bir öncekinden daha iyi olacağını, ancak üç ay önce bu eşiğin aşılacağına inanmasına rağmen yıl sonunda gelirin yalnızca %10 artacağını itiraf etti. Sözleşmeli segmentte gelir artışı başlangıçtaki %20 yerine %14 ila %19 ile sınırlı olacak. Elbette, SIA verilerine göre, geçen yıl yarı iletken endüstrisi bir bütün olarak gelirini %8,2 oranında düşürdü ve bu yılki herhangi bir büyüme onun için memnuniyetle karşılanacak bir olay ancak TSMC temsilcileri bunun başlangıçta planlanandan daha mütevazı olacağına inanıyor.

cc wei

TSMC yönetimi ayrıca, Çinli şirketlerin şu anda dahil olduğu olgun teknik süreçleri kullanarak çip üretiminin aktif olarak genişletilmesi konusundaki endişelerini de dile getirdi. Er ya da geç böyle bir politika aşırı çip üretimine yol açabilir. Aynı zamanda TSMC, müşterileriyle oldukça yakın ilişkileri olduğu ve olgun litografi segmentindeki rakiplerin hizmetlerine geçmeyeceği için kendisi için endişelenmiyor, ancak üreticiler için genel pazar durumu daha da kötüleşebilir.

TSMC’nin dün cari yıl için planlanan sermaye harcaması tutarını 28 ila 32 milyar dolar aralığında revize etmediğini hatırlatalım. Analistlere göre bu, şirketin kârının yeterince hızlı artmadığını gösteriyor olabilir. yeni işletmelerin inşası ve yeni teknik süreçlerin geliştirilmesi.

morris chang

Tayvan borsası genel olarak TSMC’nin rapor ve tahminlerine %3,8’lik düşüşle tepki verdi; bu, bir gün içindeki en büyük düşüş oldu. Jeopolitik gerilimler, yarı iletken segmentindeki zayıf gelir artışı beklentilerini artırdı.

TSMC kurucusu Morris Chang bugün ayrıca yarı iletken endüstrisindeki ve küresel ekonomideki mevcut durumu halka açık bir platformdan değerlendirme fırsatı buldu. Şirketin mevcut liderliğinin, uzun yıllardır şirketin serbest ticaretten faydalanmasına olanak tanıyan “ölmekte olan küreselleşme” gibi zorlukların üstesinden gelmek için çok fazla bilgeliğe ihtiyacı olacağını söyledi. Şirketin kurucusunun belirttiği gibi TSMC ayrıca toprak, su, enerji ve insan kaynakları sıkıntısıyla da uğraşmak zorunda kalacak.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli