Tesla ve işten çıkarmalar!!!

Sıradaki içerik:

Tesla ve işten çıkarmalar!!!

e
sv

Starwatch: Lyrids meteor yağmuru gökyüzüne geri dönüyor

15 Nisan 2024 12:36

Starwatch: Lyrids meteor yağmuru gökyüzüne geri dönüyor

Yıllık etkinlik saatte beş ila 20 arasında meteor vaat ediyor ve birkaç nadir vaka çok daha parlak ‘ateş toplarına’ dönüşüyor

Lyridler, Thatcher kuyruklu yıldızının kuyruğundan kaynaklanan bir meteor yağmurudur. 1861 yılında AE Thatcher tarafından keşfedilen kuyruklu yıldız, Güneş’in etrafında 422 yıllık bir yörüngede bulunuyor ve 2283 yılına kadar iç güneş sistemine dönmeyecek. Dünya her yıl 15-29 Nisan tarihleri ​​arasında bıraktığı toz parçacıklarıyla karşılaşıyor. Aktivitenin zirvesi genellikle 22 Nisan gecesi meydana geliyor ve 23 Nisan’a doğru gidiyor. Grafik, 22 Nisan TSİ 22.00’de Londra’dan kuzeydoğuya bakan manzarayı gösteriyor. Meteorlar Lyrids olarak adlandırılan bölgeden yayılıyor ve bu noktadan uzakta herhangi bir yöne ateş edebiliyor.

Sağanak genellikle saatte beş ile 20 arasında meteor sunuyor ve çoğu kayda değer bir parlaklıkta (2 kadir), ancak birkaç nadir durum çok daha parlak “ateş toplarına” dönüşüyor. Her 60 yılda bir, Dünya meteor akışının özellikle yoğun bir parçasına çarpıyor ve bir Lyrid patlaması meydana geliyor. 1803’te gökbilimciler saatte 700’e kadar meteor kaydetti. En son patlama 1982’de yaşandı, dolayısıyla birkaç on yıl içinde bir başka patlamanın yaşanması henüz beklenmiyor.

Takımyıldız, güney yarımküreden gece saat 02.00 civarında kuzey gökyüzündeki en yüksek noktasına ulaşacak.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli