Bitcoin, yarılanma sonrası yeni bir geri sayıma başladı.

Sıradaki içerik:

Bitcoin, yarılanma sonrası yeni bir geri sayıma başladı.

e
sv

Nvidia, Fiyat Yükü ve Ticari Kaygılar Nedeniyle Bir Günde Düşüşe Geçti

62 okunma — 22 Nisan 2024 19:23

Bu yılın başlarında global hisse senedi piyasasını yönlendiren yapay zeka (AI) ile ilgili hisse senetlerine olan yatırımcı ilgisi soğumaya başladı. Orta Doğu savaşının genişlemesi gibi artan jeopolitik kriz hissiyatı arasında, ABD’nin temel faiz oranını düşürmede yaşanan gecikmeler ve piyasa beklentilerinin altında kalan yarı iletken endüstrisi nedeniyle hisse senedi piyasasındaki volatilite artışı endişe yaratıyor.

broadcom

Nvidia, 19’unda %10 düşerek hisse fiyatını 762 dolara indirdi. Aynı gün buharlaşan piyasa değeri tek başına 200 milyar doları buldu ve Nvidia’nın piyasa değeri 2 trilyon dolar azaldı. Günlük düşüş, Mart 2020’den bu yana en büyük düşüş olarak kaydedildi. Broadcom ve AMD gibi AI yarı iletken hisseleri de düştü, Philadelphia Yarı İletken Endeksi bir günde %4.12 azaldı.

Nvidia’nın hisse fiyatı, bu yıl geçen ay sonuna kadar %98 arttı. Ancak kısa süreli bir artışın yükü altında, son zamanlarda yüksek fiyatlar ve faiz oranlarına ilişkin endişeler yeniden yükseldi ve yarı iletken endüstrisine yönelik şüpheler ortaya çıktı, bu da keskin bir düzeltmeye yol açtı.

Nvidia’dan GPU’lar alarak sunucu bilgisayarlar üreten süper mikrobilgisayarın ön sonuçlarının açıklanmasını geciktirmesi nedeniyle Nvidia’nın hisse fiyatı aynı gün sert bir düşüş yaşadı. Şirketin hisse fiyatı bu etkiden %25 düşerken, Nvidia da etkilendi. Üstüne, opsiyon vadesinin dolmasını işaretlemek için maksimum put opsiyon karlarını maksimize etmek amacıyla spot satışlar yapıldı.

tsmc

17’sinde Hollandalı yarı iletken ekipman şirketi ASML, bir önceki çeyreğe göre satışların %27 düştüğünü raporladı ve 18’inde Tayvan’ın TSMC‘si, bu yıl hafıza hariç yarı iletken piyasa büyüme oranını “%10’dan fazla”dan “%10″a indirdi.

Global makroekonomik ortamın hızla değiştiği bir durumda, şimdiye kadar yükselen teknoloji hisselerinden kar realizasyonunun yapıldığına dair açıklamalar da dikkat çekiyor.

Charles Schwab’dan kıdemli yatırım analisti Kevin Gordon, FT’ye verdiği demeçte, “Teknoloji hisseleri için zor bir gün” dedi ve yılın başında iyi görünen şeylerin şimdi tersine döndüğünü, yatırımcıların genel olarak teknoloji hisselerine olan hissiyatının değiştiğini açıkladı.

charles schwab

Hafta sonu Nvidia şokunun ardından 22’sinde başka bir düzeltmenin meydana gelebileceği konusunda endişeler de var. Nvidia’nın değer zincirinde yer alan Tayvan’ın TSMC, Japonya’nın Tokyo Electron ve Kore’nin SK Hynix gibi şirketlerin hepsi, Nvidia’nın hisse fiyatıyla benzer bir eğilim gösteriyor. TSMC gibi, piyasa beklentilerinin altında kalan bir rehberlik, hisse fiyatlarında keskin bir düşüşe yol açabilir.

tokyo elektron

Hanwha Yatırım Menkul Değerler’den araştırmacı Park Seung-young, “Yerli yarı iletken endüstrisinin 2024 net karının 40.7 trilyon won olması bekleniyor, bu da 2021’deki 49 trilyon won’dan yaklaşık 10 trilyon won daha az ancak hisse fiyatı o zamanlarla yakın seviyede” dedi.

Analistler, bu hafta planlanan Samsung Electronics, SK Hynix, Meta ve Microsoft gibi büyük ABD teknoloji hisselerinin kazanç açıklamaları ve konferans çağrılarının, gelecekte yarı iletken hisselerinin yönünü belirleyeceğini söylüyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli