OpenAI Bir Haftada Birden Fazla PR Gerilemesi Yaşadı

Sıradaki içerik:

OpenAI Bir Haftada Birden Fazla PR Gerilemesi Yaşadı

e
sv

Neo Px: Hava Kirliliğiyle Savaşan Süper Bitki

03 Haziran 2024 12:05
Neo Px Hava Kirliliğiyle Savaşan Süper Bitki

Görünüşte masum bir yeşil bitki gibi dursa da, adı bir robottan veya yıldızlararası bir roketten çok daha fazlasını çağrıştırıyor. Neo Px, iç ortam havasını benzeri görülmemiş bir ölçekte arındırabilen, biyomühendislik ürünü bir bitki. Gelecekte üretilebilecek süper güçlü organizmalar arasında ilk sırada yer alıyor.

Neoplants şirketinin kurucu ortaklarından Lionel Mora, “Hava temizleme açısından 30 adet sıradan ev bitkisine eşdeğer. Sadece yakalamakla kalmayıp, iç mekanlarda bulunabilecek en zararlı kirleticilerden bazılarını da uzaklaştırıp geri dönüştürecek” diyor.

Neo Px Hava Kirliliğiyle Savaşan Süper Bitki

Neo Px’in Gizemi

Beş yıl önce girişimci Mora, genom düzenleme araştırmacısı Patrick Torbey ile tanıştı. Torbey’in hayali “işlevleri olan” canlı organizmalar yaratmaktı. Etraflarında bitkiler vardı ve onlara ekleyebilecekleri en güçlü işlevin havayı temizlemek olduğunu düşündüler.

Mora, San Francisco’dan iki saat uzaklıktaki Lodi, California’da kiraladıkları bir seraya yaptığı gezide, “ABD, özellikle umut verici bir ilk pazardı çünkü birçok Amerikalı zaten hava temizleyicileri yaygın olarak kullanıyor. Orman yangınlarıyla ilgili sorunlar nedeniyle temiz havaya büyük bir değer veriyorlar. Neo Px ile hedeflediğimiz kirleticilerden biri de yangınlardan kaynaklanan benzen” diye ekliyor.

Neo Px Hava Kirliliğiyle Savaşan Süper Bitki

Bakterilerle Güçlendirilmiş Simbiyotik Sistem

Neo Px, kimyasalları doğrudan absorbe etmiyor. Bitki, içinde mikrobiyal bir suş barındıran toz paketleriyle 120 dolardan başlayan bir fiyatla satılıyor. Şirketin teknoloji müdürü Torbey, Paris yakınlarındaki Saint-Ouen’deki araştırma laboratuvarında, “Bu bakteriler bitkinin köklerine, toprağına ve yapraklarına yerleşiyor” diyor.

Bakteriler, büyümek ve çoğalmak için uçucu organik bileşikleri (VOC) emiyor. Bitki ise bakteriler için bu ekosistemi oluşturmak üzere orada bulunuyor. Böylece bitkiler ve bakteriler arasında simbiyotik bir sistem elde ediliyor.

Neo Px Hava Kirliliğiyle Savaşan Süper Bitki

Geleceğin Süper Bitkileri

Gelecekte Neoplants, hava arıtma işini doğrudan metabolizmasıyla yapacak şekilde genetik olarak modifiye edilmiş bitkiler üretmeyi planlıyor. Daha uzun vadede ise küresel ısınmayla bağlantılı sorunlarla mücadele etmeyi umuyor.

Torbey, “Ağaçların CO2 yakalama kapasitesini artırabiliriz” derken, Mora ise “Kuraklığa daha dayanıklı tohumlar geliştirebiliriz” diye ekliyor. Neo Px’in vizyonu ve ekibin bilimsel uzmanlığı, Google ürün müdürü Vincent Nallatamby’yi ilk aşamadan itibaren girişime yatırım yapmaya yöneltti.

Neo Px Hava Kirliliğiyle Savaşan Süper Bitki

Evinizin Yeni Sakini: Neo Px

Nallatamby, artık kendi bakteri takviyeli pothos bitkisine sahip. San Francisco’daki oturma odasında, her boydan ev bitkileriyle dolu odada fark edilmeden duruyor. “Genellikle teknolojik nesnelere kapılır ve onları eve getirmek isterim. Bu, karımı ikna etmekte hiç zorlanmadığım ilk seferlerden biriydi” diyor şakayla karışık bir şekilde Neo Px’ini işaret ederek.

Neo Px, iç mekan hava kirliliğiyle mücadelede devrim yaratma potansiyeline sahip yeni nesil bir bitki. Şimdilik ABD pazarında satışa sunulan bu süper bitki, gelecekte evlerimizin vazgeçilmez bir parçası haline gelebilir. Kim bilir, belki de bir gün hepimiz birer Neo Px’e sahip olacağız.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli