Palo Alto Networks ve IBM Siber Güvenlikte Güçlerini Birleştiriyor

Sıradaki içerik:

Palo Alto Networks ve IBM Siber Güvenlikte Güçlerini Birleştiriyor

e
sv

Hani Gizliydi? Proton Mail Kullanıcı Verilerini Polisle Paylaştı

19 Mayıs 2024 19:26
Proton Mail Kullanıcı Verilerini Polisle Paylaştı

Popüler şifreli e-posta servisi Proton Mail, İspanyol yetkililerine kullanıcı verilerini sağlayarak bir Katalan bağımsızlık aktivistinin tutuklanmasına yol açtığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefi oldu. Olayın ardından Proton’un gizliliği bir kez daha tarışma konusu haline geldi.

Proton Mail’in Sır Perdesi Aralanıyor

2013 yılında kurulan ve kullanıcılarına uçtan uca şifreleme ile güvenli e-posta hizmeti sağlayan Proton Mail, mahremiyet konusunda oldukça iddialı. Ancak son olaylar, Proton Mail’in sır perdesini araladı. Şirketin İsviçre yasaları gereği kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapmak zorunda olduğu ve sunucularından geçen bazı kullanıcı verilerini paylaşabileceği ortaya çıktı.

Proton Mail Kullanıcı Verilerini Polisle Paylaştı

Proton Mail’den Fransız Aktivist Operasyonu

Benzer bir olay 2021’de de yaşanmıştı. Proton Mail, bir Fransız iklim aktivistinin IP adresini ve cihaz bilgilerini İsviçre yetkililerine vermek zorunda kalmış, bu bilgiler daha sonra Fransız makamları tarafından aktivistin tutuklanmasında kullanılmıştı.

“Terörist” Lakaplı Müşterinin Peşinde

Son İspanya vakasında ise “Xuxo Rondinaire” lakaplı bir Proton Mail müşterisinin, Katalonya polisi Mossos d’Esquadra ile gizlice işbirliği yaparak bölgedeki bağımsızlık hareketi için çalıştığı şüphesiyle, Proton Mail tarafından sağlanan Apple kurtarma e-posta adresi üzerinden tespit edildiği ileri sürüldü.

Proton Mail Kullanıcı Verilerini Polisle Paylaştı

Proton Mail’den Açıklama: “Anonimlik Garantisi Yok”

Proton Mail yaptığı açıklamada, kullanıcılarının “minimum düzeyde bilgi” sakladığını ve eksiksiz bir anonimlik sağlamadığını belirtti. Daha fazla güvenlik arayanların uygun Operasyonel Güvenlik (OpSec) yöntemlerine başvurması gerektiği, örneğin isteğe bağlı kurtarma yöntemi olarak gerçek Apple hesaplarını kullanmaktan kaçınmaları önerildi.

Proton Mail O Kadar Gizli Değil

Proton Mail kullanıcılarının bu gelişmelerin ardından hayal kırıklığı yaşaması anlaşılabilir. Ancak OpSec ilkelerine bağlı kalmak, kurtarma e-postası gibi potansiyel kimlik belirleyicilerden kaçınmak ve Proton Mail’i hassas konular için kullanırken ihtiyatlı olmak, mahremiyetin korunmasına yardımcı olacaktır. Her ne kadar gizlilik için kullanılan bir mail servisi olsa da nihayetinde Proton Mail de yasal bir çerçevede faaliyet göstermekte ve yasalara uymak durumundadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli