Vestel Yan Ürünleri Nelerdir? Hangi Markalardır

Sıradaki içerik:

Vestel Yan Ürünleri Nelerdir? Hangi Markalardır

e
sv

GPT-4o ‘yu Denedik

106 okunma — 17 Mayıs 2024 13:00

GPT-4o ‘yu denedik ve bu, ücretsiz ChatGPT kullanıcıları için ezber bozan bir özellik

Copilot ve Gemini’yi unutun, ChatGPT yine heyecan verici özellikler sunuyor!

gpt 4o tanıtım stoğu

OpenAI‘nin yeni nesil GPT-5 dil modelini aktif olarak geliştirdiğini bir süredir biliyoruz . Ancak bu haftanın başlarında şirket, GPT-4 Turbo’ya yönelik artımlı bir güncellemeyle bizi şaşırttı . GPT-4o olarak adlandırılan yeni model, gerçek zamanlı ses etkileşimi, video özellikleri, daha hızlı ve daha doğru yanıtlar getiren devasa bir güncellemedir. Ancak gösterişli demoları bir kenara bırakırsak, GPT-4o aynı zamanda ücretsiz ChatGPT kullanıcıları için bir yılı aşkın süredir yapılan ilk en büyük güncellemeyi de işaret ediyor. İşte bu yüzden bu kadar önemli.

ChatGPT-4o nedir?

Akıllı telefondaki web sitesinde OpenAI stok fotoğrafı (1)

ChatGPT-4o veya GPT-4o, OpenAI’nin ses, video ve metin arasında gerçek zamanlı olarak mantık yürütebilen en yeni ve en gelişmiş dil modelidir. Model, ses girişlerine ortalama yalnızca 320 milisaniyede, yani insan tepki süresi kadar hızlı yanıt verebiliyor ve bu da onu doğal konuşma yeteneğine sahip kılıyor.

Geçen yıl, ChatGPT’nin sesli konuşma özelliği ve bu özelliğin gerçek hayattaki bir konuşmayı nasıl neredeyse mükemmel bir şekilde taklit ettiği hakkında yazmıştım . GPT-4o bu deneyimi daha da ileriye taşıyor. Önceki özellik konuşma tanıma ve yanıt oluşturma için farklı modeller kullanırken, GPT-4o tüm süreci uçtan uca ele alacak şekilde eğitildi. GPT-4 gibi geniş bir dil modelinin yetenekleriyle donanmış olan OpenAI, yapay zekanın seslerdeki duyguları bile tespit edebildiğini söylüyor.

GPT-4o daha hızlıdır, daha doğrudur ve sesinizdeki duyguyu bile algılayabilir.

GPT-4o’nun geliştirilmiş ses kapasitesi tek başına büyük bir mesele olabilir ancak OpenAI’nin gösterdiği tek yeni özellik bu değil. Yeni dil modeli, yeni belirteç sayesinde önemli ölçüde daha hızlı yanıtlar da sunuyor. OpenAI, İngilizce dışındaki dillerde ve özellikle Latin alfabesini kullanmayan dillerde, yeni modelin önceki GPT-4 Turbo modelinden iki kat daha hızlı bir his vereceğini söylüyor.

Etkinliğin bomba etkisi yaratan duyurusu, GPT-4o’nun tüm ChatGPT kullanıcılarına geleceğiydi. Aynen öyle; chatbotun en yeni ve en yetenekli sürümüne ücretsiz olarak erişebilirsiniz, ChatGPT Plus aboneliğine gerek yoktur. Bu, chatbot’un 2022 sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana ücretsiz kullanıcılar için ilk doğruluk ve hız güncellemesine işaret ediyor.

Ücretsiz kullanıcılar için iyi haberler burada bitmiyor. GPT-4o, OpenAI’nin GPT-4 dil modelinin bir uzantısı olduğundan, aynı zamanda internette arama yapma ve yanıtlarını doğrulama yeteneğine de sahiptir. Şimdiye kadar ücretsiz kullanıcılar, önemli ölçüde daha az akıllı olan ve Ocak 2022’de bilgi kesintisi yaşayan GPT-3.5 modeline bağlıydı.

GPT-4o iş başında: Nasıl kullanılır?

Bir süredir ChatGPT’ye giriş yapmadıysanız, bunu değiştirmenin şimdi tam zamanı. OpenAI, anında geçerli olmak üzere dalgalar halinde tüm kullanıcılara GPT-4o erişimini açtığını söylüyor. GPT-4’e ücretsiz erişim sunduğu için Microsoft Copilot’u yaklaşık bir yıldır kullanıyorum ve dolayısıyla o dönemde ChatGPT’yi nadiren kullandım. Yine de giriş yaptığım anda GPT-4o’ya “sınırlı kapasitede” erişimle karşılaştım.

GPT-4o’nun sesli konuşma özelliğinin henüz mevcut olmadığını belirtmekte fayda var. OpenAI CEO’su Sam Altman, önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulmaya başlayacağını söyledi. Sesli görüşmeler de en azından öngörülebilir gelecekte yalnızca ChatGPT Plus kullanıcılarına sunulacak.

Bu sorumluluk reddi beyanının ortadan kalkmasıyla GPT-4o, özellikle ödeme yapmayan kullanıcılar için başlı başına etkileyici bir güncelleme olmaya devam ediyor. Bir istem yazdığınızda modelin GPT-4’e kıyasla etkileyici derecede hızlı yanıt verdiğini fark edeceksiniz. Ancak dört yıl önceki ilk çıkışından bu yana aralıksız olarak ince ayar yapılan ve optimize edilen eski GPT-3.5 modeli kadar hızlı olmayabilir.

GPT-4o’nun test edilmesi: Gerçekten daha doğru mu?

Hız bir yana, GPT-4o’nun en büyük özelliği, önemli ölçüde daha doğru yanıtlar vermesidir. Ve GPT-3.5’in aksine, kesin bir bilgi son tarihi de yoktur. Bu, sonunda chatbot’un halüsinasyon görmesi veya yanlış yanıtlar vermesi konusunda endişelenmenize gerek kalmadan gerçek sorular sorabileceğiniz anlamına gelir. GPT-4o’nun yükseltmesi ne kadardır? Testlerimde oldukça büyük bir şey. Burada hem GPT-3.5 hem de GPT-4o’ya basit ve gerçeklere dayalı bir soru sorduğum yan yana bir karşılaştırma var:

gpt 4o gerçek soru

GPT-4o

gpt 35 gerçek soru

GPT-3.5

Bu nispeten basit örnekten de görebileceğiniz gibi, her iki dil modeli de doğru yanıtı veriyor. Ancak GPT-4o, yanıtından çok daha emindi ve ayrıntılı bir yanıt verdi. Eski GPT-3.5 modeli (şu ana kadar ücretsiz ChatGPT kullanıcılarının kullanımına sunulan tek modeldi) bunun yerine hafızadan yanıt verdi, bu da neden bilgileri resmi bir kaynakla doğrulamamızı istediğini açıklıyor.

İlginçtir ki, bu özel soru için GPT-4o’dan GPT-3.5’e geçiş yapamadım çünkü seçenek “Bu model araçları kullanmayı desteklemiyor” mesajıyla gri renkteydi. Yani ChatGPT’ye gerçekçi bir soru sorarsanız artık otomatik olarak internette gezinecek ve en son modeli kullanacak. İşte ChatGPT’ye , İngiltere’den satın almam koşuluyla Galaxy S24 Ultra’nın hangi çipi içerdiğini sorduğum başka bir örnek .

chatgpt 4o gerçek soru 2

GPT-4o

chatgpt 35 gerçek soru

GPT-3.5

GPT-4o’nun internette arama yapma yeteneği sayesinde S24 Ultra’nın dünya çapında Snapdragon 8 Gen 3 ile birlikte geldiği doğru bir şekilde söylendi. Hatta normal ve Plus S24 çeşitlerinin Avrupa’da Exynos 2400 ile birlikte geleceği de açıklandı. Geçmişte aynı soruyu diğer chatbotlara da sormuştum ama kulağa kendinden emin görünen ama yanlış bir yanıt almıştım. Yukarıdaki GPT-3.5’ten gelen yanıta bakın.

GPT-4o’nun tüm potansiyelini, yani ses yeteneklerini deneyimlemeye hâlâ birkaç hafta uzakta olsak da, temel deneyim kendi başına hâlâ etkileyici. Daha da iyisi, evrensel olarak herkes tarafından ücretsiz olarak erişilebilir. Dolayısıyla, ChatGPT yerine Microsoft Copilot veya Google Gemini kullanıyorsanız şimdi geri dönmenin zamanı gelmiş olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli