Yapay Zekalı Nothing Phone 3 Lansman Tarihi Açıklandı

Sıradaki içerik:

Yapay Zekalı Nothing Phone 3 Lansman Tarihi Açıklandı

e
sv

Google Maps Web Sürümünde Zaman Çizelgesi Özelliği Kaldırılıyor

139 okunma — 06 Haziran 2024 17:33
Google Maps Web Sürümünde Zaman Çizelgesi Özelliği Kaldırılıyor

Google, konum geçmişi verilerinin depolanmasında önemli bir değişikliğe gidiyor. Bu değişiklik, Google Maps’in popüler özelliklerinden biri olan Zaman Çizelgesi’ni de etkileyecek. Zaman Çizelgesi özelliği, kullanıcıların nerelerde bulunduklarını, hangi yerleri ziyaret ettiklerini gösteren bir özellik. Ancak yakın zamanda web üzerindeki Zaman Çizelgesi özelliği kaldırılacak.

Konum Verileri Artık Cihazınızda Depolanacak

Google, Aralık ayında konum geçmişi verilerinin artık bulutta değil, kullanıcıların telefonlarında depolanacağını duyurmuştu. Bu değişiklik, Google Maps Zaman Çizelgesi’ni de etkileyecek. Konum verileri, Google’ın sunucuları yerine doğrudan cihazınızda saklanacak. Bu sayede Google, geniş çaplı coğrafi alan hükümleri kapsamında kolluk kuvvetlerinin belirli bir olayla ilgili cihazların bilgilerini talep etmesine yanıt veremeyecek.

Google Maps Web Sürümünde Zaman Çizelgesi Özelliği Kaldırılıyor

Zaman Çizelgesi Özelliği Mobilde Devam Edecek

Google Maps’teki Zaman Çizelgesi özelliği, Android ve iOS uygulamalarında çalışmaya devam edecek. Ancak yeni cihaz içi depolama modeli nedeniyle web üzerindeki Zaman Çizelgesi özelliği kaldırılacak. Zaman Çizelgesi’nde gösterilen veriler doğrudan cihazınızdan geldiği için, verileriniz telefonunuza taşındıktan sonra bilgisayarınızdaki Google Maps’te Zaman Çizelgesi kullanılamayacak.

Web Arayüzünün Kaybından Rahatsız Olan Kullanıcılar Var

Bazı kullanıcılar, google.com/maps/timeline adresindeki web arayüzünün kaldırılmasından oldukça rahatsız. Bu kullanıcılar, uzun süredir güncellenmemiş olmasına rağmen web arayüzünü yoğun bir şekilde kullanıyorlardı. Zaman Çizelgesi özelliğinin web versiyonunun kaldırılması, bu kullanıcılar için hayal kırıklığı yaratıyor.

Google Maps Web Sürümünde Zaman Çizelgesi Özelliği Kaldırılıyor

Değişiklik İçin Son Tarihe Dikkat

Google, bu değişikliğin hesabınızda kullanılabilir hale gelmesiyle birlikte size bir e-posta ve uygulama bildirimleri gönderecek. Son aylarda yavaş yavaş kullanıma sunulmaya başlanan bu özellik, henüz yaygın olarak kullanılabilir durumda değil. Google, e-postalar ve bildirimlerde belirtilen son tarihe kadar ayarlarınızı güncellemezseniz, ziyaretleriniz ve rotalarınız gibi Zaman Çizelgesi verilerinizin bir kısmını veya tamamını kaybedebileceğiniz konusunda uyarıyor.

Verilerinizi Yedekleyin ve Farklı Cihazlara Taşıyın

Zaman Çizelgesi özelliği etkinleştirildikten sonra, cihaz değiştirmeniz gerektiğinde Zaman Çizelgenizi otomatik olarak yedekleme seçeneğiniz olacak. Bu, verilerinizin uçtan uca şifrelenmiş bir kopyasının Google‘ın sunucularında saklanmasını ve yalnızca sizin erişebilmenizi sağlar. Böylece, mevcut bir yedeği farklı bir cihaza taşıyabilir veya Zaman Çizelgenizi yeni bir cihaza aktarabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli