Hileli Oyun Yükleme Uygulaması: Happymod’un Bilinmeyenleri

Sıradaki içerik:

Hileli Oyun Yükleme Uygulaması: Happymod’un Bilinmeyenleri

e
sv

Ethernet Kablosu Renk Sıralaması

65 okunma — 08 Mayıs 2024 15:45

Ethernet kablosu renk sıralaması internet bağlantısının nasıl yapılabileceği hakkında fikir sahibi olmayan kişilerin araştırdıkları konulardır. İnternet bağlantısının yapılabilmesi için ana sunucu ve akabinde kullanılan cihazla arasında olan bağlantının sağlanması bu kablolar ile olur. Ethernet kablosunun renklerine göre sıralanması ve bağlantının o şekilde oluşturulması önemlidir. Genel olarak internete sağlıklı şekilde bağlanabilmek ve yüksek kalitede ve hızda bağlantı kurabilmek için ethernet kablolarına gereksinim vardır.

Cat kabloları denilen kablolar genellikle modemin ethernet girişine takılarak bağlantı sağlanmaya çalışılır. Dolayısıyla bu bağlantı ile daha yüksek hızda bir bağlantı söz konusu olup aynı zamanda da veri taşıma daha hızlı olabilir. Her geçen gün teknolojinin gelişmesi akabinde ethernet kablolarının da farklılaşmasına neden olabiliyor. Cat kablolarının gerek 5 gerekse 6 veyahut 7 gibi modelleri de hızla gelişen teknolojiye uyum sağlıyor.

Bir bakıma şunu da söylememizde yarar vardır. Her ne kadar kablosuz internet bağlantıları söz konusu olsa da yine daha hızlı bir internet bağlantısı için Cat kablolarının kullanılarak oluşturulan bir ethernet hızı daha yüksek olabilmektedir. Özellikle oyun oynamayı seven ve bu şekilde daha hızlı bir internet bağlantısı tercih edenler bağlantılarını halen ethernet kabloları ile sağlamaktadır.

Ethernet Kablosunda Renk Sıralamasının Önemi Var Mı?

Ethernet kablosu renk sıralaması önemi sağlıklı bir internet bağlantısının olabilmesi için gereklidir. Gerek Ethernet gerekse UTP kablolarında genel olarak bir renk sıralaması mevcuttur. Bundan dolayı da ethernet kablolarında 8 adet renk mevcuttur. Bu kabloların renkleri connector bağlantısı oluştururken ne şekilde bağlantı yapılacağı açısından önemlidir. Dolayısıyla sadece ülkemizde değil tüm dünya ülkelerinde bu ethernet kabloların renkleri ve kabloların renk sıralamasına göre bağlantının oluşması aynıdır.

Bu kabloların renk sıralamasına göre yapılması internet bağlantısı yapan ağ uzmanları tarafından daha kolay şekilde oluşturulması için bir avantajdır. Cat 7 kabloları son teknolojiye uygun şekilde oluşturulan kablolardır.

Ethernet Kablosu Renk Sıralaması Nasıl Yapılır?

Ethernet kablosu renk sıralaması nasıl yapılır, neden önemlidir denildiğinde bu renk sıralamasının tüm dünya da aynı olduğu ve bu renk sıralaması sayesinde internet bağlantısının daha kolay yapılabildiği ve bu konuda ilgili kişilerin zorlanmaması açısından oldukça önemlidir diyebilmemiz mümkündür. Her ne kadar teknoloji değişse de bağlantı kablolarının renk sıralaması hep aynı kalır. Cat kablosunun renk sıralaması genellikle,

 • Turuncu-Beyaz
 • Turuncu
 • Yeşil- Beyaz
 • Mavi
 • Mavi-Beyaz
 • Yeşil
 • Kahverengi-Beyaz
 • Kahverengi

Olacak şekildedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu düz bağlantı yapıldığı sırada renklerin sırası kendi rengiyle eşleşmelidir. Örneğin, Turuncu ile Beyaz için Turuncu ve beyaz eşleştirmesi yapılır. Akabinde ise internet kurulumu sağlanır. İki cihaz arasında sağlıklı bir bağlantı oluşturulması için kişinin Cross bağlantı yapması gereklidir. Genellikle düz yapılan bağlantılar cihaz ile modemi birbirine bağlamak için gerekli iken, Cross bağlantılar yada farklı bir deyişle çapraz bağlantılar iki cihaz arasında olan veri akışını sağlamak için yapılır.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte sıklıkla kablosuz olan internet bağlantısı tercih edilirken ethernet kablosuyla yapılan ağ bağlantıları daha hızlı veri akışı sağlamaktadır.

Ethernet Kablolarının Renkleri Nedir, Neyi İfade Eder?

Ethernet kablosu renkleri ve bu renklerin önemi sağlıklı bir internet bağlantısı kurmak isteyen kişilerin araştırdığı bir konudur. ADSL kablolarının renkleri ve sıralaması aynı zamanda bu renklerin neyi ifade ettiği gibi bilgiler online platformlarda internet kullanıcıların ilgisini çekiyor. Bu ethernet kablolarının sadece ülkemizde değil tüm dünyada geçerli olan renkler şöyledir:

 • Yeşil: Bu renkte olan internet kablosu genel olarak yerel ağların kullanılması üzerinde etkili olan bir kablodur. Aynı zamanda çapraz bağlantının oluşturulmasında kullanılır.
 • Gri: Gri renkte olan ADSL kabloları var olan internet bağlantısını ifade ediyor.
 • Mavi: Mavi renkli ADSL kabloları seri bağlantı yapılmasında kullanılıyor.
 • Sarı: internet üzerinden güç alınmasını sağlayan kablodur. Power Over ethernet sağlayıcısıdır.
 • Turuncu: Ethernet bağlantısının dışında kalan anologbağlantılarını ifade ediyor.
 • Kırmızı: Acil bir durum oluştuğunu belli eden kablodur.
 • Siyah: Cat kablolarda internet ağına bağlı olan ekipmanların olduğunu ifade ediyor.
 • Mor: Dijital bağlantıların var olduğunu ifade ediyor.
 • Pembe: Ek bağlantıların olduğunu ifade ediyor.
 • Beyaz: Ek bağlantıları ifade eder.

Ayrıca “ VPN Sizi Gerçekten Güvende Tutuyor Mu? ” yazımızı okumak için bağlantıya tıklayarak sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli