Google, Gemini 1.5 Pro’ya geçti

Sıradaki içerik:

Google, Gemini 1.5 Pro’ya geçti

e
sv

Dünyayı Değiştiren 26 Satır Kod

14 Nisan 2024 15:16

Dünyayı Değiştiren 26 Satır Kod, Kesinlikle Listenize Eklemeniz Gereken Yeni Bir Kitap

“Bir milyon kedi videosunu başlatan kod”, COBOL‘un icadı, bankaların bugüne kadar hala kullandığı eski programlama dili ve bir öğrencinin yanlışlıkla kötü amaçlı yazılımı nasıl icat ettiği – tüm bu hikayeler editör Torie Bosch’un yeni kitabında yer alacak.

Heyecan verici bir başlıkla “Bunu Anlamanız Beklenmiyor: 26 Satır Kod Dünyayı Nasıl Değiştirdi” kitap, önde gelen teknoloji uzmanları, tarihçiler ve gazetecilerden teknoloji tarihine ilişkin içgörüleri ve etkileyici hikayeleri bir araya getiriyor.

Kitap 15 Kasım’da piyasaya sürüldü ve NYT’nin en çok satan kitabı Code Girls: The Untold Story of the American Women Code Breakers of World War’un yazarı Liza Mundy gibi yazarlardan övgüler aldı.

Kitabın tanıtımında da açıklandığı gibi, “Bunu anlamanız beklenmiyor” aslında bilgisayar programlama çevrelerinde ünlü bir deyiştir.

“Çok azımız bilgisayar kodunun ya da onun nasıl ortaya çıkacağının üzerinde çok duruyor. “Kod” kelimesinin kendisi onu değişmez, hatta kaçınılmaz kılıyor. “Bunu Anlamanız Beklenmiyor”, bilgisayar kodunun önceden belirlenmiş olmak bir yana, sosyal medyayı kullanırken, fotoğraf çekerken, arabalarımızı sürerken ve bir ev sahibiyle etkileşime girerken hepimizin birlikte yaşadığı son derece insani kararların sonucu olduğunu gösteriyor.

Kolluk kuvvetlerinden uzay araştırmalarına kadar her şey, o zamanlar toplum için uzun süreli, derin etkileri olacak seçimler ve varsayımlar yapan kişiler tarafından yazılan kodlara dayanır. Torie Bosch, hayatımızı şekillendiren koda yeni bakış açıları sağlamak için günümüzün önde gelen teknoloji uzmanlarından çoğunu bir araya getiriyor. Katkıda bulunanlar, üniversite veritabanlarının uzun zaman önce nasıl yalnızca iki cinsiyeti kabul edecek şekilde programlandığı, ilk pop-up reklamı programlayan kişinin o sırada ne düşündüğü, ilk bilgisayar solucanı, Bitcoin teknik incelemesi, ve belki de Unix tarihindeki en ünlü yedi kelime: ‘You are not expected to understand this.’” ‘Bunu anlamanız beklenmiyor.’”

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli