İlk Akıllı Otoyol Çalışması ABD’de Başladı!

Sıradaki içerik:

İlk Akıllı Otoyol Çalışması ABD’de Başladı!

e
sv

Çin’in Robot Yasaları: Şanghay, İlk İnsansı Robot Yönetmeliğini Yayımladı

08 Temmuz 2024 11:42
Çin'in Robot Yasaları Şanghay, İlk İnsansı Robot Yönetmeliğini Yayımladı

Çin’in en büyük yapay zeka konferansı olan World Artificial Intelligence Conference (WAIC) sırasında Şanghay, insansı robotlar için Çin’in ilk yönetişim yönergelerini yayımladı. İşte detaylar…

İnsansı Robotlar için Risk Kontrolleri ve Uluslararası İşbirliği Çağrısı

Şanghay’ın yayımladığı yönergelere göre, insansı robot üreticileri, ürünlerinin “insan güvenliğini tehdit etmemesini” ve “insan onurunu etkin bir şekilde korumalarını” sağlamalıdır. Ayrıca, risk uyarı prosedürleri ve acil durum müdahale sistemleri oluşturmanın yanı sıra, kullanıcılara bu makinelerin etik ve yasal kullanımı konusunda eğitim vermeleri gerekiyor.

Çin'in Robot Yasaları Şanghay, İlk İnsansı Robot Yönetmeliğini Yayımladı

İnsansı Robot Sektöründe Küresel İşbirliği Önerisi

Yönergeleri kaleme alan gruplar, insansı robot sektöründe küresel işbirliğini de savunuyor. Bunun için küresel bir yönetişim çerçevesinin oluşturulmasını ve insansı robotları yönetmeye adanmış uluslararası bir düşünce kuruluşunun kurulmasını öneriyorlar.

Tesla’nın İnsansı Robotu Optimus, WAIC’de Sergilendi

WAIC’de bu hafta birçok robot firması ürünlerini sergiledi. Tesla, insansı robotu Optimus‘un ikinci neslini Perşembe günü sergiledi. Cam arkasına yerleştirilmiş ve ziyaretçilerle etkileşime girmemiş olsa da, Optimus önemli ilgi gördü. Tesla’nın kendi sinir ağı ve bilgisayarlı görü teknolojisiyle geliştirilen Optimus henüz tam ölçekli üretime girmedi.

Çin'in Robot Yasaları Şanghay, İlk İnsansı Robot Yönetmeliğini Yayımladı

Çinli Firmalar, İnsansı Robot Yarışında Öne Çıkıyor

Konferansta sergilenen 18 insansı robotun çoğu Çinli katılımcılardan geldi. Firmalar, bilim kurgu filmlerindeki insansı robotları andıran, daha kullanışlı ve uygun maliyetli makineler geliştirmek için yarışıyor. Shenzhen merkezli Leju Robot, Huawei Technology’nin OpenHarmony’sinden türetilen bir işletim sistemi üzerinde çalışan Kuavo robotunu tanıttı.

Çin, İnsansı Robotlarda Küresel Liderlik Hedefliyor

Çin, 2025 yılına kadar insansı robotların seri üretimini yapmayı ve 2027 yılına kadar sektörde küresel liderliği hedefliyor. Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) tarafından geçen yıl Kasım ayında yayımlanan bir plana göre, 2027 yılına kadar insansı robotlar Çin’de “ekonomik büyümenin önemli bir yeni motoru” haline gelmeli. Robotların sağlık, ev hizmetleri, tarım ve lojistik gibi sektörlerde yaygınlaşması bekleniyor.

Çin'in Robot Yasaları Şanghay, İlk İnsansı Robot Yönetmeliğini Yayımladı

Çin, Yapay Zekada ABD’yi Yakalamaya Çalışıyor

Çinli şirketler, teknolojik özyeterliliği sağlamak için yapay zeka gibi kritik öneme sahip alanlarda ABD’li rakiplerini yakalamaya çalışıyor. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafından Çarşamba günü yayımlanan verilere göre, 2014-2023 yılları arasındaki on yılda Çinli firmaların üretken yapay zeka patent başvuruları ABD’nin altı katı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli