Apple ve Meta, Yapay Zeka İşbirliği Peşinde

Sıradaki içerik:

Apple ve Meta, Yapay Zeka İşbirliği Peşinde

e
sv

Yapay Zeka Kullanım Alanları Nelerdir?

64 okunma — 24 Haziran 2024 15:45

Yapay zeka kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Zira günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi beraberinde dijitalleşme döneminin de başlamasıyla birlikte yapay zeka hayatımızın her alanına girmeye başlamaktadır. Son senelerde bir hayli gündemi meşgul eden ve insan yaşamına bir hayli nüfuz eden bu yapay zeka sistemi nedir be nerelerde kullanılıyor gibi sorularda sıklıkla online platformlarda araştırma konusu olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Yapay zeka kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte özellikle son senelerde robotlar ve daha birçok dijital cihazlar, akıllı makinelerin oluşması gibi durumlar insanların günlük yaşantılarında kullanmış olduğu terimlere dönüşmektedir. Elbette teknolojinin gelişmesi beraberinde özellikle sağlık sektöründe olumlu manada iyileşmelerde görülmektedir. Ayrıca dijital çağın getirdiği yeniliklerden biri olan yapay zeka, hemen her sektörde varlığını göstermektedir.

Yapay zekanın varlığı özellikle insan gücüne veyahut hayvan gücüyle yapılması mümkün olan iş kollarını kökten sekteye uğratacak gibi durmaktadır. Böylelikle teknolojinin ve dijital bir çağın getirdiği olumlu iyileşmelerin yanı sıra çok sayıda iş kolunda da işsizliğin de oluşması beklenen bir gelişmedir. Elbette teknolojinin hayatımıza katmış olduğu yapay zekayı verimli ve bir o kadar da daha gerekli işlerde kullanmak ve bu şekilde olumlu anlamda yapay zekadan yararlanmak ta insanların elinde olan bir durumdur.

Makalemiz genelinde yapay zeka nedir ve nerelerde kullanılır gibi soruların yanıtlarını siz değerli okuyucularımıza sunmaya çalışacağız.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka nedir ve kullanım alanları nasıldır gibi sorular için şu yanıtı rahatlıkla verebilmemiz oldukça mümkündür. Yapay zeka, insanların var olan doğal beyinlerini, zekalarını taklit eder ve bu şekilde meydana getirdiği verilerle çalışma sistemi oluşturur. Bu çalışma prensibi yapay zeka olarak tanımlanmaktadır. Yapay zekayla çalışan birtakım makinelerde bu yöntemi kullanarak kendilerini yenileyip geliştirebiliyor. Yapay zeka en basit tanımıyla genel olarak insanların düşüncelerini taklit ederek veriler oluşturmaktır. Sonra da bu verileri kullanarak insanın yaptığı işlevleri gerçekleştirir.

Yapay zeka sistemiyle çalışan makinelerin de bir nevi insan gibi düşünmesi ve bu şekilde hareket etmesi sağlanmaktadır. Dolayısıyla da bu yöntemin kullanılmasıyla iş kollarında insan beynine ve gücüne gereksinim duyulmamaktadır. Günümüzde kullanılan dijital asistanların her biri aslında yapay zeka ürünüdür. Yapay zeka aslında ilk olarak 1956 senesinde Prof. John McCarthy tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Yapay Zekanın Kullanım Alanları Neler Olabilir?

Yapay zeka nedir ve nerelerde kullanılıyor gibi sorular özellikle kimi iş sektörlerinde daha fazla merak edilip araştırılmaktadır. Yapay zeka bir nevi insanın beynini, zekasını taklit eden ve bu şekilde çalışma prensibi içeren bir sistemdir. Yapay zekanın kullanımı özellikle son senelerde bir hayli artmıştır. Sizlere yapay zekanın kullanım alanlarını şu şekilde sıralamamız mümkündür.

  • Sağlık Sektörü Hizmetleri

Yapay zeka kullanım alanları ilk olarak sağlık sektöründe olumlu iyileşmeler yaratmıştır. Özellikle insan sağlığı üzerinde yapmış olduğu teşhis ve tetkik süreçleri ve akabinde tedavi aşamasında da yapay zekanın büyük önemi vardır. Zira yapay zeka destekli olan veri analizleri ile yüksek miktarlarda olan sağlık verilerinin, raporlarının analiz edilmesi sağlanır. Böylelikle hastaların veri analizleri sonucu göstermiş oldukları semptomlar bir nevi hastalığın da erken teşhisinde yardımcı olur. Bu durum sonucunda da hastalığın erken evreleri anlaşılır ve hastalığın ilerlememesi için önlemler oluşturularak planlı bir tedavi süreci başlatılır.

  • Otomotiv Sektörü

İnsanoğlunun en fazla gereksinim duymuş olduğu sektörlerden birisi de Otomotiv sektörüdür. Otomativ sektöründe de varlığını sürdüren yapay zeka, otonom araçlarının geliştirilmesine katkıda bulunarak otomotiv sektöründe iyileşmeler yaratmaktadır. Bu otonom araçlarının yenilenmesi ve gelişmesi üzerine kullanılan yapay zeka, böylelikle yeni nesil son teknolojiye uygun olan araçların araç tutkunlarıyla buluşmasını sağlamaktadır.

  • Siber Güvenlik Hizmetleri

Siber güvenlik hizmetleri özellikle dijitalleşmenin oldukça fazla olduğu bu dönemde oldukça gerekli olan bir alandır. Siber güvenlik hizmetleri konusunda da yardımcı olabilen yapay zeka, böylelikle büyük kurum ve kuruluşların verilerinin korunmasına yönelik iyileştirmeler sağladığı için bir şekilde oluşabilecek tehlikelere karşı önlem oluşturmaktadır. Ayrıca yapay zeka,

  • Sosyal Medya Platformlarında
  • Doğal diş işlenmesi
  • Veri analizi ve üretim sistemi
  • Otomasyon alanı

Gibi alanlarda da sıklıkla yapay zekadan yararlanılır.

Ayrıca ” Asphalt Legends Unite, 17 Temmuz’da Xbox’ta Ücretsiz Olarak Yayınlanacak! ” yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli