Ekranın Altında Çizgi Var Sorunu Nasıl Çözülür?

Sıradaki içerik:

Ekranın Altında Çizgi Var Sorunu Nasıl Çözülür?

e
sv

Ülke Bayrakları Ve İsimleri Nedir?

24 Haziran 2024 08:45

Ülke bayrakları ve isimleri olarak online platformlarda sıklıkla araştırmalar yapılmaktadır. Dünyanın hemen her ülkesinde ülkenin varlığını temsil eden simge veyahut sembol hiç kuşkusuz ki, bayraklardır. Ülkelerin bağımsızlığını gösteren bayraklar genel olarak ülkenin tarihini veyahut dönemin kişilerinden esinlenerek hazırlanmıştır. Her ülkenin bayrağının kendine özgü anlamları bulunur. Kimi ülkelerin bayraklarında simgeler yer alabileceği gibi aynı zamanda sembollerde yer alır.

Ülke bayrakları ve isimleri olarak yer verdiğimiz makalemizde her ülkenin bayrağını ve bayrağının sembolünü sizlere aktarmaya çalışacağız.

Türkiye Cumhuriyeti

Ülke bayrakları ve isimleri hususunda araştırma yapmaya başladığınızda ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağını ve sembolünü ele almaya çalışacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin 1982 Anayasasında belirtilen bayrak rengi ve sembolü al bayrak kırmızı renginde olup, beyaz ay yıldız sembolü şeklindedir. Al bayrak rengine sahip Türk bayrağı eğer ki herhangi bir nedenle yırtılmış, sökük veyahut delik, yamalı olamaz. Soluk renkli, buruşuk veya layık olduğu değeri görmeyecek şekilde zedelenmesi gibi durumlara maruz kalmamalıdır.

Türk bayrağı aynı zamanda Resmi törenler hariç hiçbir şekilde masalara örtü veya farklı amaçlarla serilemez ve örtü amacıyla kullanılamaz. Kullanılması durumunda yasal süreç başlatılır. Ayakkabı ile basılan yerlere Türk Bayrağı konulmamalıdır, tüm bunlar suç teşkil eder. Türk bayrağı ayrıca elbise veyahut üniforma gibi giyilmesi hoş karşılanmamaktadır. Yasaktır. Türk bayrağına gerek yazılı şekidle gerekse sözle hiçbir şekilde hakaret edilmemelidir. Bayrak hiçbir şekilde yere atılmamalı ve ayrıca yakılması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin şanlı al bayrağı aynı zamanda özenli şekilde kullanılmalı ve hiçbir şekilde manevi değerine zarar verecek işlemlerde bulunulmamalıdır. Türk Bayrağının anlamı ise, Türk Tarihinde yapılan tüm savaşlar sonrasında dökülen kanlar göl oluşturmaktadır. Bu bayrağın renginin al olmasını sağlar. Al bayrağın yüzeyinde yer alan ay yıldız yansıması da yine Türk bayrağındaki ay ve yıldızı sembolize eder.

Almanya Federal Cumhuriyeti

Ülke bayrakları ve isimleri olarak yapılan araştırmalarda Almanya’nın bayrağı ve simgesini de sizler için ele almak istedik. 1813 senesinde Almanya Napolyon’ a karşı bir savaş vermiştir. Savaş dönemlerinde özellikle parasızlıktan dolayı askeri üniformalar tam olarak baştan aşağı siyah renkle boyanmış ve üniformanın sarı düğmelerinin altında olan bez parçası da kırmızıdır. Dolayısıyla Almanya Federal Cumhuriyeti’nin bayrağının rengi ve simgesi de bu şekilde ortaya çıkmıştır. Ancak sene 1950’ye gelindiğinde alınan kararlar doğrultusunda bu sarı, siyah ve kırmızı renklerin anlamı olarak hak, özgürlük ve beraberlik kavramı olarak lanse edilmiştir.

Almanya Federal Cumhuriyeti bayrağında ayrıca şöyle bir durumda vardır. Ülkenin bayrağı milli bayrak aslında sivil bayrak olup, Resmi olan bayrak ise Kartal simgesi olandır. Bu bayrak Resmi Dairelerde kullanılmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti

Çin Cumhuriyeti’nin bayrağının rengi ve simgesi de ülke bayrakları ve isimleri konusu olarak online platformlarda araştırılıyor. Resmi bayrağın rengi kırmızı ve sembolü de sol köşede yer alan sarı renkli yıldız ve dört küçük yıldızdan ibarettir. Burada kırmızı renk tam olarak, Komünizm simgesi ve diğer sarı yıldızların büyüğü ise Komünist parti liderliğini ve büyük yıldızın sağında olan kavisli yıldızlar ise ülkedeki sınıf rejimini anlatıyor. İşçi sınıfı, Çiftçi sınıfı ve Burjuva sınıfı, Komünizm tarafında olan firmalar bu sınıfın içindedir.

Fransa Cumhuriyeti

Fransa ülkesinin bayrağının rengi ve simgesi nedir olarak yapılan araştırmalarda Fransız Devrimi’ninadeta sloganı olan Kardeşlik, Eşitlik ve Hürriyet Fransa’nın bayrağında temsil ediliyor. Mavi renk, Özgürlüğü, Beyaz renk ise Eşitlik kavramını ve akabinde kırmızı renk ise kardeşliği simgeliyor.

Amerika Birleşik Devletleri

Ülke bayrakları ve isimleri olarak listeleme yapılacak olursa Amerika Devleti bayrağı ve simgesi de sıklıkla merak ediliyor. Bu ülkenin bayrağında 13 adet şerit bulunmaktadır. Bu şeritlerin altısı beyaz renklerde ve yedi adeti ise kırmızıdır. Burada beyaz renk saflığı temsil ederken, kırmızı ise cesareti ve mavi renk, azmi simgeler.

Hindistan Cumhuriyeti

Hindistan’ın bayrağı turuncu, yeşil ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Beyaz barışı simgelerken, yeşil kahramanlığı ve turuncu ise cesareti simgeler. Bayrağın ortasında yer alan yuvarlak simge ise tam olarak Budizm inancında yer alan çakrayı simgeler.

Ayrıca ” Windows 7 Starter Ürün Anahtarı ” yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli