Wi-Fi 6 ve 802.11ax açıklandı:

Sıradaki içerik:

Wi-Fi 6 ve 802.11ax açıklandı:

e
sv

Hırsızlığa karşı koruma

100 okunma — 18 Mayıs 2024 22:30

Hırsızlığa karşı koruma gerçekten de son yıllardaki en kullanışlı Android özelliğidir.

Telefonlarımız hayatlarımızı taşıyor ve telefon hırsızlığı artık cihazın asıl çalınması değil, içindeki verilerin çalınması anlamına geliyor.

Teknoloji fazla yinelemeli, fazla sıkıcı ve yapay zekaya fazla odaklanmış durumda. Ve sonra bir şirket etkileyici yeni bir özelliği duyurduğunda gerçek merak anları oluyor ve siz de “AHA! EVET. O!” Bu özellik bir kez ortaya çıktığında o kadar bariz, o kadar basit ve o kadar etkili görünüyor ki, onun var olmadığı bir dünyaya geri dönmeyi hayal bile edemezsiniz.

Bu anlar giderek azalıyor, ancak son yıllarda bunları Google’da birkaç kez yaşadım. Birincisi, Pixel’in 2019’da başlatılan ve telefonun konumuna, mikrofonlarına ve fiziksel hareketine dayanarak bir kaza geçirip geçirmediğinizi tahmin eden ve acil servislerle iletişime geçmenize yardımcı olan araba kazası algılama özelliği vardı. Ardından, 2020’de Android’in deprem uyarı sistemi vardı; bu sistem, titreşimleri tespit etmek ve bölgedeki insanları uyarmak için milyonlarca Android telefonun ivme ölçerini kullanarak onlara tepki vermeleri ve saklanmaları için birkaç değerli saniye veriyor.

Android Uzaktan Kilit

Artık Google, telefonunuzun kilidi açıkken kaçırılıp kaçırılmadığını belirlemek için benzer sensörler kullanıyor. Özelliğin anlatıldığını duyduğumda yine o “Aha” anlarından birini yaşadım. Paris’te sık sık toplu taşıma kullanan ve Paris metrosundaki meşhur hırsızlık oranları nedeniyle Pixel 8 Pro’yu biraz fazla sıkı tutan biri olarak, bu, ihtiyacım olduğunu hiç bilmediğim ama yaşamak istemeyeceğim türden bir özellik. artık olmadan.

Bu, ihtiyacım olduğunu asla bilmediğim ama artık onsuz yaşamak istemeyeceğim türden bir özellik.

Kulağa yanıltıcı derecede basit ve açık geliyor ama birinin bunu düşünmesi gerekiyordu. Senaryo şu: Telefonunuzu elinizde tutuyorsunuz, kilidi açık ve internette geziniyorsunuz, yayın yapıyorsunuz veya telefonunuzda ne yapıyorsanız onu yapıyorsunuz. Bir hırsız onu kapar, sizden uzağa koşar ve kamerayı hemen açacak kadar akıllıdır (ekran zaman aşımını önlemek ve dolayısıyla telefonun kilidini açık tutmak için). Güvenli bir alana girdikten sonra Cihazımı Bul özelliğini devre dışı bırakabilir , uygulamalarınıza girebilir, verilerinizi ve fotoğraflarınızı alabilir, bir şeyler satın alabilir ve birçok çevrimiçi ve mali zarara neden olabilirler. Telefon hırsızları çaldıkları telefonun fiyatını nadiren önemserler; içindeki daha değerli bilgi ve verileri istiyorlar.

Bu tür bir senaryoda hasarı önlemek için fazla zamanınız yok. Başka bir cihazdan hesabınıza giriş yapmak ve uzaktan kilitlemeyi ayarlamak zaman alır. Hırsızın muhtemelen bir sürü kötü şeyden sıyrılmak için kullandığı zaman.

Telefonlarımız hayatlarımızı taşıyor ve telefon hırsızlığı artık cihazın asıl çalınması değil, içindeki verilerin çalınması anlamına geliyor.

Android’in yakında çıkacak olan hırsızlık tespit kilidi tüm bu baş ağrılarını ortadan kaldırıyor. Telefonunuzun kilidi açıksa, ivme ölçer bir sıçramayı (koparma) ve ardından orijinal konumundan (kaçış) hızla uzaklaşarak kendisini otomatik olarak kilitlemeyi algılar. Telefon hala elinizdeyse ve onu tetiklemek için ani tuhaf akrobasi hareketleri yaptıysanız, normalde yaptığınız gibi telefonunuzun kilidini açar ve neşeli yolunuza devam edersiniz. Ancak telefon gerçekten çalındıysa hırsız bir süreliğine hiçbir şey yapamaz. Telefona girebilmek için yasa dışı donanım ve yazılıma ihtiyaçları olacak, o zamana kadar onu silmiş olacağınızı umarız.

Android Hırsızlığa Karşı Koruma

Bakın, eğer birisi telefonunuzu çalmaya ve özel verilerinizi almaya kararlıysa eminim bunu yapmanın bir yolunu bulabilir. Kötü niyetli insanlar her zaman bir yolunu bulur. Ancak hırsızlığa karşı koruma (telefonlar, arabalar veya evler için olsun) bariyeri yükseltmek ve teşviki azaltmakla ilgilidir ve bu yeni Android özelliğinin yaptığı da budur. Küçük hırsızların yoluna bir engel daha koyuyor ve onları kapkaççılıktan vazgeçmeye zorluyor.

Google, milyonlarca Android telefonun kapkaç hedefi olarak daha az tercih edilmesini sağlıyor.

Bununla birlikte, bunun en sevdiğim kısmı, Google’ın kullanıma sunulması hakkında söyledikleridir. Bu özellik ilk olarak Android 15 ile “bu yılın sonlarında” gelecek olsa da Play Hizmetleri aracılığıyla eski Android sürümlerine de ulaşması bekleniyor. Bu, bir gecede milyonlarca telefonu etkileyebileceği ve onları hırsızlık hedefleri olarak çok daha az savunmasız hale getirebileceği anlamına geliyor. Ve bu haber hırsız topluluğu arasında yayıldığında, çok daha az arzu edilir hale gelir.

Bu özelliğe her an ve her gün ihtiyacınız olmayabilir, ancak bu, araba kazası algılama ve deprem uyarılarına benzer. Tıpkı arabadaki hava yastıkları gibi, onları her gün kullanmazsınız ama onlara ihtiyaç duyduğunuz anda orada olurlar.

Android’in gerçekten yararlı bir şey eklediğini görmeyeli birkaç yıl oldu. Burada bir simge, şurada bir geçiş düğmesi, bir yerde gizli bir menü; bunların hepsi iyi. Peki bir anda hayatınızda fark yaratabilecek bir şey var mı? Hayır, bunlar nadir görülen olaylardır ve hırsızlık tespit kilidi de bunların arasında yer almaktadır. Şimdi özelliği test etmek için gerçekten başlatılana kadar bekleyeceğiz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli