Starwatch: Lyrids meteor yağmuru gökyüzüne geri dönüyor

Sıradaki içerik:

Starwatch: Lyrids meteor yağmuru gökyüzüne geri dönüyor

e
sv

HERKES MARATON KOŞABİLİR!

106 okunma — 15 Nisan 2024 12:52

HERKES MARATON KOŞABİLİR!

Apple’ın sağlık araştırması, yeterli zaman verildiğinde herkesin maraton koşabileceğini kanıtlıyor.

Bunu hiç görmemiş olabilirsiniz; tüm Apple Watch egzersiz halkaları tamamlandı

Apple, beş yıldır Apple Watch’u kullanarak bir Kalp ve Hareket Araştırması yürütüyor ve araştırmacıları artık maraton koşucularının yaptığı antrenman ve kardiyo egzersizlerini inceliyor.

Apple Kalp ve Hareket Çalışması, 2019’dan bu yana Amerikan Kalp Derneği ve Harvard Tıp Fakültesi‘ne bağlı Brigham ve Kadın Hastanesi ile ortaklaşa yürütülüyor . 15 Nisan 2024 Pazartesi Maratonu ve özellikle Boston Maratonu öncesinde araştırmacılar, maraton koşan ve yürüyen insanların sağlık verilerini inceliyorlar.

Kasım 2019’daki kuruluşundan 1 Ocak 2024’e kadar araştırmanın araştırmacıları 201.471 katılımcının olduğunu söylüyor. 1.500’den fazlası toplamda tahmini 2.623 maraton koştu; ayrıca katılımcıların %50’sinden fazlası 5K veya daha fazla en az bir tek koşu antrenmanına katıldı.

Katılımcıların yaklaşık %20’si için en uzun tek koşu antrenmanı en az 10K idi. Yürüme araştırmasında, katılımcıların neredeyse %54’ü en az 5 km’lik en uzun tek antrenmanı yaptı ve neredeyse %14’ü tek seferde en az 10 km yaptı.

Araştırmacılar ayrıca katılımcıların bir maratona nasıl hazırlandıklarını da takip etti. Katılımcıların en hızlı bitirme süresine sahip ilk %10’unun, ortadaki %10’dan haftada yaklaşık 16 mil daha fazla koştuğunu ve bunun da maraton gününe yol açtığını söylüyorlar.

Katılımcıların çoğu maraton koşmadı ya da yürümedi, ancak araştırmacıların elinde ne kadar koştukları ya da yürüdükleri hakkında veriler var. Bu nedenle, çoğu insanın ortalama egzersiz hızında 42,2 kilometrelik bir maratonda koşmasının veya yürümesinin ne kadar süreceğini tahmin ettiler.

Bu kez, özellikle Nisan 2023’teki verileri kullanarak, katılımcıların yarısının 90 gün veya daha kısa sürede 26,2 mil koşacağını veya yürüyeceğini buldular.

Ancak çalışma bunun eksik bir tahmin olabileceğini belirtiyor. Apple Watch bir antrenmanı otomatik olarak algılayabilir ve zamanlamaya başlayabilir ancak tüm katılımcılar bu özelliği etkinleştirmemiş olacaktır.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli