Güvenlik Önlemleri Artıyor: İngiltere’de “12345” Artık Geçmişte Kaldı!

Sıradaki içerik:

Güvenlik Önlemleri Artıyor: İngiltere’de “12345” Artık Geçmişte Kaldı!

e
sv

Aradığınız Numara Kullanılmamaktadır Nasıl Yapılır?

459 okunma — 29 Nisan 2024 15:31

Aradığınız numara kullanılamamaktadır nasıl yapılır telefon kullanıcılarının son dönemlerde merak ederek araştırma yaptıkları konular arasındadır. Genel olarak bir operatörü aradığınızda cep telefonunuzdan “aradığınız numara kullanılmamaktadır” gibi bir sesli mesajla karşılaşabilirsiniz. İşte bu sesli mesaj yada uyarı mesajını karşı tarafın almasını nasıl sağlayabilirsiniz. Bu makalemizde bu konuyu sizler için derledik.

Genel olarak “aradığınız numara kullanılamamaktadır” gibi bir sesli uyarı ile karşılaşmanız halinde kullanılan operatörden bu hattın artık kullanılmadığını, farklı bir GSM operatörüne taşındığını veyahut değiştirilmiş olabileceğini düşünmeniz olasıdır. Zira genellikle bu mesaj bu gibi durularda karşı tarafa sesli uyarı şeklinde iletilir. Telefon kullanıcıları genellikle bu şekilde bir sesli uyarıyla karşılaştığında var olan telefon rehberinden karşı tarafın numarasını siler. Bu son derece normal bir durum olmakla birlikte kimi zamanda karşı taraftaki kişi sizin aramanızı istemediğinde de bu şekilde bir davranış sergileyebiliyor.

Turkcell veyahut farklı bir operatörden aradığınız numara kullanılmamaktadır nasıl yapılır gibi konular için makalemizi değerlendirmenizi tavsiye edebiliriz.

Aradığınız Numara Artık Kullanılmamaktadır Dedirtme Nasıl Yapılır?

Aradığınız numara artık kullanılmamaktadır dedirtme nasıl yapılır soruları bu özelliği kullanmak isteyen telefon kullanıcılarının yakından ilgilendikleri bir konudur. Gerek Turkcell gerekse Türk Telekom veyahut Vodofone gibi GSM şirketleri müşterilerine bu şekilde bir ayrıcalık uygulayabiliyor. Eğer ki sizlerde istenmeyen numaralardan aranmak istemiyorsanız hangi operatörü kullanıyorsanız bu şekilde bir özeliği kullanarak rahatlıkla karşı tarafın sizinle iletişime geçmemesini sağlayabilirsiniz.

Karşı taraf sizi her aradığında “aradığınız numara kullanılamamaktadır” söylemiyle karşı karşıya kalacağından bir süre sonra sizi rahatsız etmeyi bırakır ve artık numaranın kullanılmadığına ikna olur. Kullanıcı isterse telefonunu 1 veya 3 gün boyunca bu modda tutarak karşı tarafın pes etmesini sağlayabilir.

Turkcell Aradığınız Numara Artık Kullanılmamaktadır Dedirtme Taktikleri Nelerdir?

Aradığınız numara kullanılamamaktadır bu söylemi defalarca arama yaptığınız operatörden duyuyor olabilirsiniz. İşte bu sesli uyarıyı alıyorsanız muhtemelen karşı taraf numarasını farklı bir operatöre taşımış olabilir veyahut sizinle iletişime geçmemek için bu taktiği kullanıyor olabilir. Bu nedenledir ki makalemizde yer alan Turkcell aradığınız numara kullanılamamaktadır dedirtme yöntemlerine özen göstermelisiniz.

Turkcell GSM hat sahibi iseniz mutlaka bu işlemi yapmak için, Telefonunuzun çevirme bölümüne #21# yazmanız yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında artık sizi arayan tüm numaralar “aradığınız numara artık kullanılamamaktadır” sesli mesajıyla karşı karşıya kalacaktır. Dolayısıyla Turkcell hat sahipleri bu ayrıcalığı yaşayarak iletişim kurmak istemedikleri kişiler tarafından bu şekilde rahatsız edilmemiş olurlar.

Turk Telekom Aradığınız Numara Kullanılamamaktadır Dedirtme Taktikleri Nasıl Yapılır?

Turk Telekom aradığınız numara artık kullanılamamaktadır dedirtme nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını şu şekilde verebilmemiz mümkün olur. Zira Turkcell yada Vodofone kullanıcıları bu taktiklerden yararlanarak istenmeyen aramaları engelleyebiliyor. Ancak Turk Telekom’un kullanıcılarına sunmuş olduğu bu şekilde bir taktiği mevcut değildir. Ancak,

  • Kullanıcı telefonunun arama ayarları kısmına gelerek burada yer alan arama yönlendirme yapabilir.
  • Arama yada çağrı yönlendirme kısmına basılı tutarak rahatlıkla kullanıcı meşgul olduğunda çağrı yönlendirme kolaylıkla aktif edilebilir.
  • Kullanıcı eğer ki meşgul ise çağrı yönlendirme yapacağı telefon numarasını boş kutucuğa yazarak bu işlemi gerçekleştirebilir.

Bu işlem kişiye özel olan bir aradığınız numara artık kullanılmamaktadır işlemi olup, eğer ki bu taktikten vazgeçmek isterseniz de yine telefon ekranınızdan #21# basarak arama yapılmak istenen numarayı arayabiliyorsunuz.

Telefonlarınızı Karşı Tarafa Kapalı Gösterme Nasıl Yapılıyor?

“Aradığınız numara artık kullanılamamaktadır” sesli uyarısıyla karşılaşıldığında muhtemelen bu hattın kullanılmadığını anlayabilirsiniz. Kimi zamanda kullanıcı isteyerek bu taktiği uygulayabiliyor. Bu genellikle kendisiyle iletişim kurmak istemediği kişiler tarafından gelen aramaların engellenmesi için uygulanmaktadır. Her ne kadar yanlış bir davranış olsa da kimi kullanıcılar haklı sebeplerden dolayı bu taktikleri uygulamayabiliyor. Ancak kullanıcılar kimi zamanlarda sadece numara aranmaması için değil de kimsenin kendilerine ulaşmasını istemediği durumlarda da telefonunu rehberinde olan kişiler içi kapalıymış gibi göstermek isteyebiliyor.

İşte bu telefon yönlendirme taktiğini uygulayarak karşı tarafın sizin telefonunuzu kapattığınızı düşünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu taktiği uygulayarak sadece sizin aramasını istediğiniz kişilere telefonunuzu iletişime açık bırakabilir ve aynı zamanda diğer kişilere telefonunuzu kapalıymış gibi gösterebilirsiniz.

Ayrıca ” Google Meet Cihazlar Arası Geçiş Özelliği Kullanıma Sunuldu ” yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli