Google, iPhone Kullanıcılarını Takip Etmeye Hazırlanıyor

Sıradaki içerik:

Google, iPhone Kullanıcılarını Takip Etmeye Hazırlanıyor

e
sv

Araç Arıza İşaretleri ve Anlamları

34 okunma — 08 Temmuz 2024 10:00

Her ne kadar kullanıcılar özen gösterese bile farklı sebeplerden ötürü araçlarda arızalar meydana gelebilmektedir. Araç arıza işaretleri bilmek bu bakımdan büyük bir önem taşımaktadır. Kişiler bu işaretleri anlamları ile bilirse sorunları daha iyi şekild anlayarak uygun önlemleri alabilmektedir.

Bu kapsamda pek çok işaret bulunmaktadır. Örneğin Hararet İkaz Lambası onlardan bir tanesidir. Bu ışık motor sıcaklığının olması gerekenden fazla olduğunu anlatmaktadır. Bunu çözebilmek için ilk olarak aracı durdurmak gerekmektedir. Ardından da motorun soğuması için bir süre beklenmelidir. Sonrasında ise soğuta suyu derecesi fanın çalışma duruu radyatör kapağı ve soğutma suyu kaçakları incelenmelidir.

Araç arıza işareti anlamları farklı işaretlerde değişebilmektedir. Dolayısıyla tek tek incelenmesi önerilmektedir.

Akü Sistemi İkaz Lambası

Akü sistemi ikaz lambası da araç arıza işaretleri arasında yerini almaktadır. Bu gösterge akünün kendisi ya da alternatörde bir problem olduğu anlamına gelmektedir. Buna çözüm olarak direksiyon veya koltuk ısıtma tarzı araçta elektrik ile çalışan her aksam kapatılmalı, en kısa sürede servis yolu tutulmalıdır.

Yağ Basıncı İkaz Lambası

Şayet aracınızda bulunan yağ basıncı ikaz lambası yanıyorsa bu durum aracın içerisinde bulunan yağ basıncının azaldığı manasını taşımaktadır. Bu durumda sürücülerin hızlı bir şekilde hem yağ seviyesini hem de basıncı kontrol etmesi tavsiye edilmektedr.

Fren ikaz Lambası

Zaman zaman kullanıcılar fren ikaz lambasının yandığını da görebilmektedir. Şayet araç çalışır durumda iken el freni çekilmişse bu gösterge karşınıza çıkacaktır. Araç arıza işaretleri ne demek bu şekilde açıklanabilir.

Ancak freni indirmişseniz ve problem devam ediyorsa sorunun nedeni farklı olabilir. Örneğin fren sisteminin bir tarafında hidrolik basıncın kaybedildiği veya ana silindirde bulunan sıvı seviyesinin tehlikeli şekilde düştüğü manasına gelebilmektedir. Dolayısıyla en kısa sürede teknik servise giderek yardım almanız önerilir.

Lastik Basınç İkaz Lambası

Araç arıza işaretleri ve anlamları içerisinde bunu da bilmek önerilmektedir. Bu uyarı ışığı araıcn en önemli göstergeleri arasındadır. Çünkü belirdiği zaman, lastiklerden bir tanesinden basıncın düşük olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla araç servisine en kısa sürede gitmek ve çözüm almak önerilmektedir.

ESC/ESP İkaz Lambası

ESC/ESP İkaz Lambası normal koşullarda denge kontrol sisteminin aktif durumda olduğunu göstermektedir. Yanal kaymayı en düşük seviyeye getirerek ani yapılan hareketlerde kontrol kayıplarının önüne geçmektedir.

Ne var ki alt bölümde off ibaresi görülürse sistemin devre dışı kaldığı anlamına gelmektedir. Araç arıza anlamları arasında bunu böylece açıklamak mümkündür.

Xiaomi Yeni Katlanabilir Telefonları Geliyor! başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Direksiyon Kilidi İkaz Lambası

Araç arıza işaretleri ve anlamları kendi içerisinde oldukça geniş bir konudur. Sürücüden sürücüye, zamana göre bu işaretler çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Yukarıdaki problemerin yanı sıra direksiyon kilidi ikaz lambası da yer almaktadır.

Bu durum direksiyon simidinin kilitli olduğunu, hareket ettirilemediği anlamını taşımaktadır. Kilidi kapatabilmek için anahtar kontağa takılmalı, en az bir kere direksiyon tam tur çevirmek denenmelidir. Çözüm de böylece alınabilmektedir.

Dorse Çeki Demiri İkaz Lambası

Dorse Çeki Demiri İkaz Lambası da araç arıza işaretleri ve anlamları arasında sürücüler tarafından bilinmelidir. Bu durum dorse ya da römork çekme kancasının kilidinin açık olduğunu göstermektedir. Bu bakımdan gerekli önlemleri kısa sürede almalıdır.

Servis Arızası İkaz Lambası

Zaman zaman araçlarda servis arızası ikaz lambası da yanabilmektedir. Söz konusu işaret, aracın kilometre bakımının yaklaştığını hatırlatmaktadır. Şayet devamlı bir şekilde yanıyorsa bakım hizmeti almanızı göstermektedir. Yani vakit kaybetmeden bir teknik servise görünmelidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli