Pubg New State Kaç GB? Sistem Gereksinimleri

Sıradaki içerik:

Pubg New State Kaç GB? Sistem Gereksinimleri

e
sv

AI PC Nedir?

103 okunma — 17 Haziran 2024 16:25
AI PC Nedir

Yapay zeka (AI) son dönemin en popüler teknoloji terimleri arasında yer alıyor ve bilgisayar dünyasındaki tüm büyük oyuncular bu pastadan pay almak istiyor. Peki AI PC olarak adlandırılan bu yeni nesil bilgisayarlar tam olarak nedir ve gerçekten ihtiyacımız var mı?

AI PC Nedir?

AI PC Nedir

Şu anda AI PC tanımı konusunda endüstride net bir fikir birliği yok. Microsoft‘un ortaya attığı ve Intel’in de desteklediği tanıma göre bir AI PC, en yeni nöral işlem birimi (NPU), merkezi işlem birimi (CPU) ve grafik işlem birimine (GPU) sahip olmalı, Microsoft Copilot yazılımını içermeli ve klavyesinde Copilot tuşu bulunmalı.

Ancak Intel ve AMD, NPU içeren tüm bilgisayarları AI PC olarak görüyor. Yani onlara göre bir bilgisayarın AI PC sayılabilmesi için özel bir Copilot tuşuna ihtiyacı yok.

AI PC Üreten Markalar

Şu anda piyasadaki çoğu dizüstü bilgisayar üreticisi AI PC bandına atlamış durumda. Dell, HP, Lenovo, Asus, Acer, Samsung ve Microsoft gibi markalar Intel, AMD veya Qualcomm’un NPU içeren işlemcilerini kullanan AI PC’ler sunuyor. Masaüstü bilgisayarlarda ise henüz NPU’lu işlemciler yok ancak bazı şirketler güçlü ekran kartlarına sahip sistemlerini de AI PC olarak pazarlıyor.

Peki Bir AI PC’ye Gerçekten İhtiyacımız Var mı?

AI PC Nedir

AI PC’ler henüz emekleme aşamasında ve çoğu yapay zeka özelliği bulut tabanlı olarak sunuluyor. Microsoft Copilot+ PC’ler bazı özel yerel AI özellikleri sunsa da bunlar henüz kısıtlı. NPU’lar video oynatma gibi bazı görevleri daha düşük güçle yaparak pil ömrünü uzatma potansiyeli taşıyor. Ancak şu an için çoğu kullanıcının bir AI PC’ye gerçekten ihtiyacı olduğunu söylemek zor.

Gelecekte NPU’ların daha fazla görevi devralmasıyla AI PC’lerde pil ömrünün ciddi şekilde artması mümkün. Yani bir AI PC’nin asıl can alıcı özelliği, şarjda daha uzun dayanması olabilir. Ama şimdilik, eğer bilgisayarınız ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa yeni nesil AI PC almak için acele etmenize gerek yok. Teknolojinin gelişimini izleyip, size gerçekten fayda sağlayacak bir ürün çıktığında harekete geçmek daha akıllıca olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli